Dr. Bender Zsuzsanna lett az év orvosa

Dr. Bender Zsuzsanna a Szigetvári Kórház Pszichiátriai Rehabilitációs Osztály osztályvezető főorvosa.
(...)

– Miért lett pszichiáter?
– Az sorsszerű volt. Belgyógyász akartam lenni, aztán az egyetem alatt találkoztam Kézdi Balázzsal, aki mentorom lett. Ő az egyik legnagyobb hatású magyar pszichiáter volt. Ő hívott 1980-ban Szigetvárra, itt akkor alapították a Pszichiátriai Intézetet. Az itt végzett munka országosan is elismert, újszerű, progresszív volt. Nagyon hitt abban, hogy új utakat kell járni, emberségesebb gyógyításra van szükség. Szigetvár volt az első hely az országban, ahol nem használtak elektrosokkot. A volt férjem is pszichiáter, együtt dolgoztunk itt kezdetektől, részese volt az első szigetvári korszakomnak.

– Miért és mikor lett annak vége?

– Húsz éve, 1996-ban az egészségügyi kormányzat­ bele­­kezdett a kórházi ágyszám­csökkentésbe. A rengeteg belgyógyászati ágyat kellett volna leépíteni, de az a lobbi erős volt. Kimondták, hogy a szigetvári 320 pszichiátriai ágyat több mint a felére csökkentik. Mi akkor azt mondtuk, ezt nem vállalhatjuk. Felálltunk, s innen Szombathelyre mentünk.

(...)

A teljes interjút itt olvashatjátok.