Ismét remek előadásban lehetett részünk az Alumni Akadémia jóvoltából, a közismert és népszerű generációkutató, Steigervald Krisztián főszereplésével. Az előadásnak, mely a Generációk az oktatásban – Hogyan értsünk szót egymással? címet viselte, november 14-én a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont adott teret. A programot dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora nyitotta meg.
,,Az új generáció nem jobb, nem rosszabb, csak más” – fejezte ki gondolatait Steigervald Krisztián, aki szerint nem lehet megoldást adni arra, hogy az idősebb vagy a fiatalabb generáció e a jobb, hiszen mindenki azt tartja a legjobbnak, amelyikbe tartozik.
Különböző generációk más-más szabályokat, viselkedési formákat tartanak fontosnak: ,,Régebben sokkal lassabb világban éltünk, ahol nem ért bennünket ennyi különböző inger, a tudás elmélyítése volt a fontos. Mára inkább a felületes tájékozottság a jellemzőbb, mondván, hogy ami jobban érdekel minket, annak az interneten vagy más platformokon úgyis utána olvasunk” – hasonlította össze a különböző nemzedékeket az előadó. Ez az oka annak, hogy
a mai generáció más logikával gondolkodik, ami időnként nézeteltéréshez vezet az idősebbekkel szemben.
Mindez hatással van az oktatásra is, amit a mesterséges intelligencia is nagy mértékben befolyásol. A tanult képességeink az első 6-7 évben alakulnak ki, ezért ilyenkor a legfontosabb a szülői nevelés.
,,Nem a gyereket kell nevelni a 21. században, hanem a szülőt” – jelentette ki Steigervald Krisztián, aki arról is beszélt, hogy a szülők ne legyenek meglepve, ha a gyermekük függ a telefonjától és mindenhová magával viszi, hiszen sokszor maguk a szülők a szülők sem képesek azt letenni. Kiemelte,
nem az embert kell egy új rendszerbe betörni, hanem a rendszert kell az emberekhez formálni,
tehát érdemes új módszereket bevezetni mind az oktatásban, mind a gyermeknevelésben, nem érdemes minden áron az elavult, régi módszerekhez alkalmazkodni. Mindez azonban csak mikroszinten lehetne megvalósítható, makroszinten nem.
Az előadást moderált beszélgetés követte, illetve további izgalmas kérdéseket lehetett megvitatni a generációkutatóval. Az Y és Z generáció visszajelzései alapján három fő problémás terület figyelhető meg társadalmi szinten: a tisztelet, az értékrend és a motiváció. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy ,,a családokból kikopik a beszélgetés…”– mondta az előadó, illetve hangsúlyozta, fontos, hogy a nevelésben
legyenek keretek és azoknak legyenek következményei,
mert ezek nélkül a gyermek nem tudja elsajátítani az alapvető társadalmi szabályokat, így pedig sokkal bizonytalanabb lesz az éleben, hogy mi helyes vagy helytelen.
Galéria
KORÁBBI ELŐADÁSok az alumni akadémián
- Alumni Akadémia - Hogy ne legyél április bolondja, avagy hogyan lehetsz tudatos élelmiszervásárló?
-
A jelentkezők nagy száma is bizonyította, hogy az Alumni Akadémia újból egy nagy érdeklődést kiváltó témát hozott az öreg/örökdiákok számára, immáron negyedszerre. Az előadó, Keczeli Viola, a PTE alumnája, jelenleg az Egészségtudományi Doktori Iskola PhD-hallgatója olyan tényekbe és tévhitekbe avatta be hallgatóságát, melyek biztos, hogy nem hangzanak el a termékek köré épített hangzatos marketingkampányok során. Az április 25-i eseménynek idén is a Tudásközpont adott otthont.
A résztvevők hasznos információkkal gazdagabban és ezáltal tudatosabban távozhattak, jobban felkészülve arra, hogy bizony az élelmiszeripar nem szociális intézmény, mindig észben kell tartanunk, hogy a profitorientáltság mozgatja az élelmiszeripar szereplőit.
Keczeli Viola megdöbbentő számokat is hozott az előadásában.
Életünk során átlagosan 80 000-szer táplálkozunk! De ez azt is jelenti, hogy bármikor megéri változtatni, tudatosabb egészségmagatartást elsajátítani.
A cikk terjedelmi korlátai nem engedik, hogy az összes tévhitet felsoroljuk, ami elhangzott, de következzék itt egy szubjektív válogatás, melynek a figyelembe vételével már sok mindent javíthatunk kevésbé egészségtudatos vásárlási szokásainkon:
Lehet, hogy boldogan vittük haza a drágán megvásárolt GMO-mentes csirkénket a boltból, de legközelebb erre már nem kell költenünk. Az EU-s szabályozások szerint ugyanis csak GMO-mentes gabonát kaphatott a csirkénk, így minden csirke GMO-mentes amúgy is. Menjünk a Himalájába sóért? Semmiképp, ugyanis a Himalája só Pakisztánból érkezik, így szintén nem éri meg a többletköltséget, ha csak a misztikus neve vonzana, valójában ugyanúgy 98%-a egyszerű nátrium-klorid.Mindig a pro és kontra érveket érdemes figyelembe venni, és azokat tudatosan mérlegelni.
Győrffy Zoltán kapcsolati igazgató biztosította a jelen levőket, hogy a PTE-s alumni népes táborát továbbra sem hagyja alma materük program nélkül. Ősszel egy workshoppal járhatják körbe a jelentkezők az egészségtudatosság témáját.
Az előadás tanulsága:
Nem az ördögtől valók az ízfokozók sem, a korábbi hiedelmekkel ellentétben a kínai étterem szindróma és tünetegyüttes nem kizárólag nekik tulajdonítható. A jelenlegi élelmiszeripari szabályozás szerint biztonságosan fogyaszthatóak, amennyiben nem visszük túlzásba ezeknek a mennyiségét. Igaz, elnyomják az élelmiszerek ízbéli hibáit így túlfogyasztásra ingerelhetnek, viszont csak az arra érzékenyeknél válthat ki allergiás reakciót.Az aszpartám valójában ugyanolyan veszélyes az egészségünkre, mint a savanyú uborka. (Vagyis semennyire, ha mértékkel fogyasztjuk, ez a kulcsa!)
A kókuszzsírtól bizony nem fogunk lefogyni.
- 2023. november 23. Kávékóstoló a Starbucks jóvoltából
-
100 regisztrált alumni vehetett részt Szemmelróth Cynthia, a Pécsi Tudományegyetem alumnájának Bevezetés a kávé világába című előadásán, melyen a kávé történetével, a Starbucks által képviselt fenntartható kávétermesztéssel, és természetesen finom kávékkal ismerkedhettek meg a résztvevők.
- 2022. szeptember 29. Bőhm Kornél: Szó/Mágia, manipuláció
-
Bőhm Kornél: Szó/Mágia, manipuláció »
Beszámoló az univpecs.com-on »
Képgaléria »
- 2023. április 20. Tanár vagyok! És? – interaktív könyvbemutató Jocó bácsival - Őszinte vallomás pedagógiai felhanggal
-