Az ülőmunkát végzőknél a csípőhorpasz izom megrövidülhet, ami később a hétköznapok során is hátráltatja a fájdalommentes és aktív életet, ha nem figyelünk oda rá! Február 13-án a Pécsi Diplomások Körének idei első workshopján a résztvevők nem csak hasznos tippekkel gazdagodtak, de néhány alapgyakorlatot is elsajátítottak, amellyel orvosolhatók az ülőmunka okozta fájdalmak.
A foglalkozást Tóth Csenge, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának alumnája tartotta, aki 2024-ben a Deutsche Telekom IT Solutions Hungary - PTE Innovációs Napok keretében PTE Hallgatói Innovációs Díjat nyert Mozgó Stúdió kezdeményezésével, amely az irodai dolgozók számára nyújt mozgásos edukációt és tréninget.
Az előadótól a résztvevők megtudhatták, hogy Magyarországon nagyjából 2,5 millió irodai dolgozó egyáltalán nem végez semmilyen testmozgást, pedig az ülőmunkának számos rossz hatása van az egészségünkre. A sok, hosszantartó ülés megrövidült és elgyengült izmokhoz, a mobilitás csökkenéséhez, rossz mozgásmintákhoz, helytelen testtartáshoz, csípő- és gerencbántalmakhoz, inaktív csípőhorpasz izomhoz, tartós/krónikus fejfájáshoz, valamint a nyakizmok és a csuklya túlzott megfeszüléséhez vezethet.
Néhány könnyedén elsajátítható mozgásformával fentiek megelőzhetőek, de további jógyakorlatokat is érdemes beiktatni a hétköznapokba. Ilyen lehet az álló munkaállomás használata, a fokozott hidratálás, a munkatelefonok lebonyolítása állva/sétálás közben, illetve a lift helyett a lépcső használata.
Az Egészségügyi Világszervezet hivatalos állásfoglalása szerint az számít aktívnak, aki hetente 150 perc közepes, vagy 75 perc erőteljes intenzitású edzést végez, illetve heti két alkalommal izomerősítő gyakorlatokat is csinál.
„Első látásra lehet, hogy mindez kivitelezhetetlennek tűnik, de az apró lépések nagyon sokat jelentenek a mozgás-rutin kialakításában, ezek egyik legjobb módja pedig, ha az üléshelyzetben végezhető gyakorlatokat becsempésszük a munkahelyünkre, vagy például átmozgatjuk magunkat a tévé előtt” – hangsúlyozta Tóth Csenge.
A foglalkozás mind a kezdők, mind a haldók számára tartogatott gyakorlatokat, melyek egy részét – beépítve a mindennapokba – az ülőmunka során székben, másik részét az otthon kényelmében talajon lehet elvégezni. A workshop egyaránt tartalmazott mobilizáló, erősítő és nyújtó gyakorlatokat, hiszen ezek mindegyike kulcseleme az aktív, egészséges elétmódnak.
Ha te is szeretnél részt venni a Pécsi Diplomások Köre által szervezett változatos workshopokon, igényelj Alumni tagkártyát és iratkozz fel hírlevelünkre!
- Korábbi workshopok
-
„Enni vagy nem enni? Ez itt a fő kérdés!”
Zöldségek és gyümölcsök kavalkádja fogadta az idei első PTE Alumni workshop résztvevőit, melynek fő fókuszában az egészséges táplálkozás állt. Keczeli Viola, dietetikus, táplálkozástudományi szakember tartott előadást „Enni vagy nem enni? Ez itt a fő kérdés!” címmel, melynek során az alumni tagok a modern táplálkozás és élelmiszerfogyasztás kihívásaira kaptak választ, valamint arra, hogyan lehetnek tudatos vásárlók ebben a gyorsan változó világban.
Sörkóstoló
A Pécsi Sörfőzde Zrt. bemutatójával elindult a Pécsi Tudományegyetem Alumni és Vállalati Kapcsolatok Irodájának rendezvénysorozata a nemrégiben megnyitott K20-ban, a Király utca 20. szám alatt.
Mézkóstoló
A Mézkóstoló workshopon az abaligeti Fürtös méz mutatkozott be az öregdiákoknak.
Borkóstoló
A Bevezetés a borkóstolásba c. előadáson Győrffy Zoltán, a PTE kapcsolati igazgatója, egyben a Magyar Borszakírók Körének elnöke vezette be a résztvevőket a borkóstolás világába.
Csokoládékóstoló
A csokoládékóstolón Harka Éva, a Kapcsolati Igazgatóság tartalommenedzsere vezetésével nyerhettek betekintést a csokoládé világába a résztvevők, akik hat féle szenzációs csokikülönlegességet kóstolhattak meg, valamint átfogó képet kaphattak arról, hogyan készül a kakaóbabból egy finom tábla csokoládé.
Teaworkshop