EDUC - Közös értékek mentén

aug

03

Beküldte
admin

Az EDUC Európai Egyetemi Szövetség 33. Steering Committee találkozóját tartották Párizsban.

Az EDUC Európai Egyetemi Szövetség 33. Steering Committee találkozójának június 22- 23-án a Université Paris Nanterre (UPN) adott otthont: a nyolc partneregyetem képviselői megvitatták a szövetségben részt vevő hallgatók, adminisztratív és tudományos munkatársak számára megvalósítandó közös intézkedéseket. A Pécsi Tudományegyetemet dr. Komócsi András tudományos rektorhelyettes, dr. Betlehem József általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettes, dr. Tarrósy István, a Nemzetközi Igazgatóság vezetője, Almádi Zsófia a PTE Központi EDUC Irodájának vezetője és Rippl Kinga EDUC közösségi menedzser képviselte az eseményen.

Az alapértékek
Az ülésen több mint 90 résztvevő, a szövetség tagjai és meghívottak vettek részt, köztük az elnökök/rektorok, az oktatási és nemzetközi ügyekért felelős alelnökök, valamint az Université Paris Nanterre, Université de Rennes (Franciaország), Universität Potsdam (Németország), Masarykova Univerzita (Cseh Köztársaság), Pécsi Tudományegyetem (Magyarország), Universitetet i Sørøst-Norge (Norvégia), Universitat Jaume I (Spanyolország) és Università degli Studi di Cagliari (Olaszország) hallgatói.

 Az Steering Committee ülését az UPN elnöke, Philippe Gervais-Lambony intézményi köszöntője nyitotta, majd Florian Schweigert, az EDUC Európai Egyetemi Szövetség szóvivője (Universität Potsdam) és Sonia Lehman- Frisch, az UPN nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke üdvözölte a résztvevőket.
Ezt követte Jacques Comby, a francia felsőoktatási és kutatási minisztérium európai szövetségekért és nemzetközi együttműködésért felelős tanácsadójának előadása Az európai szövetségek kihívásai a franciaországi felsőoktatás és kutatás területén címmel. Dr. Komócsi András, a Pécsi Tudományegyetem tudományos rektorhelyettese, valamint a partneregyetemek képviselői, a délelőtti ülést a közös értékek és a jó együttműködés jegyében az EDUC Charter of Common Values and Good Cooperation elfogadásával és aláírásával zárták. A charta összefoglalja a szövetség irányítását és a partnerek közötti együttműködés módját. Tartalmazza továbbá értékeit és alapelveit, valamint a testületek funkcionális leírását és

az egyének szerepét a döntéshozatali eljárásokban.

A későbbiekben Alessandro Benucci, az oktatási alelnök (UPN) tartott előadást és eszmecserét a többnyelvűségről, majd dr. Markéta Burešová, dr. Ivana Jašková (Doktori Tanulmányok és Tudományos Minősítés Osztály, Kutatási és Fejlesztési Hivatal, Masarykova Univerzita) és dr. Deborah Bucchi (doktorandusz, UPN) doktori hálózatokról szóló előadása zárta a találkozót.

A diákok hangja
Az esemény folyamán számos párhuzamos ülést szerveztek, egyebek között egy „hallgatói agytrösztöt" a partneregyetemek hallgatói képviselőinek részvételével, amelynek fő célja egy olyan hallgatói testület felállítása volt, amely részt vesz majd a szövetség jövőbeli irányító bizottságaiban, valamint egy csapatépítő foglalkozást is tartottak a projektfelelősök és -vezetők részvételével. Ennek során a résztvevők játékok révén dolgoztak a csapat munkafolyamatainak javításán.

Berzsán Mercédesz (PTE BTK) és Tislér Ádám (PTE BTK) képviselték a Pécsi Tudományegyetemet az első alkalommal ülésező EDUC Hallgatói Bizottságban. „Az EDUC Student Board találkozója

izgalmas kihívás és inspiráló élmény volt.

A személyes találkozó helyszíne a Párizs Nanterre-i Egyetem, amely egy modern környezetben helyezkedik el Párizs külvárosában.  Az utazásunk célja az volt, hogy a jelenleg formálódó EDUC hallgatói képviselet céljait, normáit, struktúráját a szövetségesekkel megvitassuk. Az EDUC Szövetség mind a nyolc egyeteme képviseltette magát és mind részt vettünk abban, hogy megismerjük egymást, általános irányelveket határozzunk meg, szerepeket osszunk ki. Ezen felül igyekeztünk meghatározni a közös együttműködés és előrehaladás formáit is” – meséli Berzsán Mercédesz.

Együttműködés
A bizottság valamennyi képviselője részt vesz az EDUC Szövetség munkacsomagjain belüli feladatokban, ezáltal támogatva szövetségen belüli széles együttműködést is, az EU-val szembeni kötelezettségeinek megfelelően. Az EDUC Hallgatói Bizottság a közeljövőben vezetőt, vezetőhelyettest és titkárt is kinevez. A vezető az EDUC Steering Committee tagja lesz, a többi bizottsági taggal egyenrangú szavazati és döntési jogkörrel.
 „Habár a személyes kétnapos meetinget megelőzte a félév során online formában történő előkészítő munka, véleményem szerint a nanterre-i találkozó rendkívül produktív volt a Student Board munkáját illetően. A féléves munka lezárásaként prezentációt készítettünk, amelyet elő is adtunk a bizottság tagjainak, akik elfogadták a beszámolónkat és támogatták a törekvéseinket” – húzta alá Tislér Ádám. „Elkötelezett csapat dolgozik együtt azon, hogy az EDUC Szövetség fejlődjön és a hallgatóknak a legjobb élményt tudja nyújtani!” – tette hozzá Berzsán Mercédesz.