Pécsi Közösségi Alapítvány (PKA) idén február 16-án adta át a Lénárd Kata-díjat, melyet a PTE BTK Pszichológia Intézetének fiatalon elhunyt munkatársa emlékére hoztak létre barátai, kollégái és tisztelői 2022-ben. A díj célja, hogy elismerje és támogassa azokat a személyeket és közösségeket, akik Kata szellemiségét követve kiemelkedő munkát végeznek a közösségépítés és a társadalmi felelősségvállalás terén.
A civil kezdeményezést széles körű támogatás övezi, annak szervezeti és infrastrukturális hátterét a a Pécsi Közösségi Alapítvány biztosítja.
A díjat évről évre olyan embereknek ítélik oda, akiknek életében és munkájában különböző területek és diszciplínák érnek össze. Fontos, hogy
a jelöltek számára érték legyen a társadalmi felelősségvállalás és a kirekesztett, bármilyen szempontból hátrányos helyzetű csoportok felkarolása.
Továbbá értőn reflektáljon az egyéni és társadalmi traumákra, segítse ezek áldozatait, alkotó módon áll hozzá a lélektani, művészeti kezdeményezésekhez – áll a PKA honlapján
Emellett minden évben KülönC díjat is kiosztanak azok számára, akik különleges látásmódjukkal, egyedi gondolkodásukkal és elhivatott munkájukkal kiemelkedő hatást gyakorolnak közösségükre. A díjazottak elismerése nemcsak emléket állít Lénárd Kata munkásságának, hanem inspirációt is jelent azok számára, akik aktívan tesznek egy igazságosabb és támogatóbb társadalomért.
2025-ben Lénárd Kata-díjat vehetett át:
Dr. Kulcsár Gabriella, jogász és pszichológus, a PTE ÁJK oktatója: „Meghatározó a hazai szakmai életben a bullyinggal kapcsolatos tudományos munkássága, sokat tett és tesz azért, hogy a bullying megérthető legyen, és a megértésen keresztül a prevenció és az intervenció is hatékonyabbá váljon” – írták az egyetemi oktató jelölésében a szervezők. Kulcsár Gabriellával nemrégiben megjelent könyve, a Bullying és cyberbullying – Hogyan előzzük meg és kezeljük az iskolai és online kortársbántalmazást? kapcsán készítettünk interjút. A könyvet Pécsen február 27-én este mutatják be, a program díjmentes.
Katona Krisztina, a Murál Morál Egyesület szakmai vezetője
Dr. Szemelyácz János, pszichiáter, pszichoterapeuta, az INDIT Közalapítvány szakmai vezetője
A KülönC díjas ebben az évben a veszprémi Széplelkek Társulata, ami a „mai Magyarországon alkot, és viszi magával az iskolán kívüli, sokszor nagyon nehéz környezetébe a szépirodalmat, szép színházat, szépművészetet, a szép lelket” – olvasható a jelöltek bemutatkozásánál.
A díjátadó ünnepség hagyományosan tűzgyújtással és közös emlékezéssel zárult.
Borítókép: Pécsi Közösségi Alapítvány
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.