Egyenlőségért a vita berkeiben

máj

05

Beküldte
admin

Az International Seasons keretében megrendezett 9. Pécs Afrika Konferencia első napjának utolsó panelje számos visszatérő témára hívta fel a figyelmet, mindeközben inspiráló közeget teremtve a vitához. Az április 28. és 29. között a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon, a Vargha Damján Konferenciateremben megrendezett konferencia az Afrika Kutatóközpont célkitűzéseit követte: reflektáló diskurzus segítségével igyekezett változást előidézni a kontinens megítélésében, miközben képviselte is azt. 

A negyedik panel két előadásból és egy kötetlen beszélgetésből állt, melyet Dr. Akbarali Thobhani, az MSU Denver Nemzetközi Tanulmányok Hivatalának ügyvezető igazgatója nyitott meg. Felkonferálása után bemutatta kollégáit: Andrea Maestrejuant és John Riefet, akik egyetemük aktuális projektjeiről számoltak be. Feszültségek, kihívások és a rájuk adott válaszok – előadásaikból fény derült egy gyorsan változó légkör problematikájára. 

Andrea Maestrejuan előadását a múlt felidézésével kezdte. Kifejtette az országot érintő mezőgazdasági, társadalmi és politikai reformokat, kiemelve az ezekhez kapcsolódó ellentmondásokat. Hiszen amikor egy volt gyarmati társadalom szociális és politikai közömbösségének ügye másodlagossá válik a gazdasági fejlődéshez képest (például a nők és a földbirtokláshoz való jog esete), az kérdésessé teheti a különböző indítványozásokat és tőke támogatásokat, amelyek az ország számára szükséges segítséget nyújthatnak. Olyan esetek említésével, mint amilyen a 2008-tól 2020-ig tartó Zöld Marokkó Terv, vázolta fel az MCC (Millennium Challenge Corporation) számos eredményét, ill. a múlt megpróbáltatásait. Ezzel együtt rávilágított a „mozaikos éghajlat” és a belső korrupció igazi nehézségeire. A „haladás egy vegyes elegye” – így értékelték sokan ezt a tervet, mégis az előadás a jövőre vonatkozó remények említésével zárult, feltéve a kérdést:  

„Hogyan lehet egyensúlyt teremteni a növekedés, a környezetvédelmi politika és a reformok között?”. 

A második előadó John Rief volt az IDebate Ruanda kezdeményezés képviseletében. Az előadásról Jean Michel Habineza társelőadó sajnálatos körülmények miatt hiányzott – képletessé téve a program utazásszervezési nehézségeit. Az előadás középpontjában egy népirtás utáni generáció helyreállítása, a nemzetek közti konszenzus, és a demokrácia előmozdításának módjai álltak.

„Tanulás a különbségek közös tanulmányozása útján”

- a ruandai kormánnyal közösen indított kezdeményezés egy oktatási reform bevezetését álmodta meg, amely a kritikus gondolkodásra és a vita, mint az egyenlő megértés egyik formájának felhasználására helyezi a hangsúlyt. A projekt olyan szabad beszédkörnyezet megteremtését tartja fontosnak a diákok számára, ahol vitakészségüket a gyakorlatban is kamatoztathatják. John Rief elismerte, hogy aggodalomra adhat okot egy megosztott nemzetre gyakorolt külföldi hatás befolyása; az indítványozás számára a partnerség kinyilatkoztatása, nem pedig az eszmék „beinjektálása” az elsődleges. A nyilvános viták és az új tanterv hatalmas sikert aratott, százhatvan iskolára kiterjedő programjukban több mint ötezer diákra volt hatással a szervezet. 

Dr. Akbarali Thobhani szomorúságának adott hangot záróbeszédében, utalva arra, hogy véget kellett vetnie a tanulságos előadásoknak. Az MSU Denver részvételével lezajlott szekció rövid volt és hatásos. Sikerült megnyitnia egy olyan vitát, ahol izgalmas kérdések hangoztak el az előadók legnagyobb örömére. A 9. Pécs Afrika Tanulmányok Konferencia első napja méltó lezárásban részesült.   

A konferencia élő adásban került rögzítésre, amely visszanézhető a PTE1367 Youtube-csatornáján: