Együttműködés a krónikus vese-, szív- és anyagcsere-betegekért

nov

15

Beküldte
admin

Együttműködési megállapodást kötött egymással a Boehringer Ingelheim és a Pécsi Tudományegyetem, melynek értelmében a piacvezető biogyógyszeripari vállalat és Magyarország első egyeteme közös kutatásokat végeznek egyebek között a krónikus vese-, szív- és anyagcsere-betegségek területén. A kontraktust Yael Dassa Levinsky, a vállalat ügyvezetője, dr. Miseta Attila, a PTE rektora és dr. Fittler András, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar dékánja látta el kézjegyével november 15-én az egyetem Szenátusi Tanácstermében. 

A Boehringer Ingelheim olyan áttörést jelentő terápiákon dolgozik, amelyek átformálják az életet a jelenlegi és a jövő generációi számára. A vállalat piacvezető a kardiovaszkuláris, vese- és anyagcsere-betegségekre (CRM), onkológiára, légzőszervi betegségekre, immunológiára, mentális egészségre és retinális egészségre összpontosító kutatási területeken, ahol nagyfokú kielégítetlen betegigény mutatkozik. 

A PTE-vel most megkötött együttműködés célja, hogy  

a vállalat és az egyetem kölcsönösen segítsék egymást az innovációs és oktatási tevékenységeikben, valamint klinikai vizsgálati programokban működjenek együtt. 

Utóbbi területen elsősorban a krónikus vese-, szív- és az anyagcsere-betegségek kapcsán kutatnak majd közösen, a még hatékonyabb gyógymódok és terápiák kialakítása érdekében. 
Dr. Miseta Attila
Dr.
Miseta Attila, a PTE rektora rámutatott, hogy az elöregedő társadalmak új kihívásokat jelentenek az orvostudomány számára: „Egyre több olyan krónikus betegséggel élünk együtt bizonyos kor után, ami folyamatos odafigyelést és kezelést igényel. Ezek közé tartoznak a krónikus vesebetegségek, a szívbetegségek, illetve a májbetegségek is.” 
Kiemelete, a mostani együttműködés az egyetem és biogyógyszeripari vállalat között több területre is kiterjed, mely hozzásegíti az intézményeinket ahhoz, hogy a digitalizáció és a mesterséges intelligencia korában lépést tudjunk tartani a technológiai változásokkal. „Felgyorsult világban élünk, ezért rendkívül fontos, hogy mind a gyógyászatban, mind a munkatársaink és hallgatóink felkészítésében ténylegesen rendelkezésre álljanak azok az információk, lehetőségek, amelyek segítségével lépést tudunk tartani a mai, rohamos fejlődéssel” – mondta dr. Miseta Attila.

Az együttműködés fentieken túl kiterjed a képzésekre, a diagnosztikai módszerek fejlesztésére, valamint az egyetemi hallgatók részére gyakorlati oktatási ismeretek átadásának támogatására a gyógyszergyártás és a biztonságos gyógyszeralkalmazás területén. A megállapodás további célja  

az adatvezérelt egészségügyi és mesterséges intelligencia megoldások közös kutatása és fejlesztése, valamint a klinikai vizsgálati programokban való együttműködés. 

A vállalatot Yael Dassa Levinsky a vállalat ügyvezetője mutatta be röviden a jelenlévőknek, elmondta, hogy a Boehringer Ingelheim világszerte 146 leányvállalattal működik és 53 500-nál is több alkalmazottat foglalkoztat a világ több mint 130 országában.
Yael Dassa Levinsky, a Boehringer Ingelheim ügyvezetője
A legtöbb tőzsdén jegyzett nagy gyógyszeripari vállalattal ellentétben az 1885-ben alapított vállalat magántulajdonban van, és teljes mértékben a Boehringer, Liebrecht és von Baumbach családok tulajdonában van. A magyarországi leányvállalat már 34 éve forgalmazza Boehringer Ingelheim Magyarországi Fióktelepe néven a vállalat gyógyszereit és állatgyógyászati készítményeit. A PTE az első hazai egyetem, amellyel a vállalat hivatalosan együttműködésre lépett. 
„Ezen az együttműködésen keresztül szeretnénk egy olyan kutatócsapatot, illetve egy olyan éles elmékből álló, egyetemi szakértelmet képviselő szakértői gárdát összeállítani, amelyeken keresztül még jobban ki tudjuk szolgálni a betegeinket, valamint olyan még nem beteljesített igényeket tudunk kielégíteni, amiket ezeken a kutatómunkánkon keresztül tudunk megvalósítani” – mondta Yael Dassa Levinsky annak kapcsán, miért bír nagy jelentőséggel számukra ez a megállapodás.