Együttműködik a PTE és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

okt

18

Beküldte
admin

Péntek délelőtt együttműködési megállapodást kötött egymással a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE). Az együttműködés elsődleges célja a szellemi tulajdonvédelmi ismeretek oktatása, valamint az SZTNH gyorsítósáv szolgáltatásának hatékony igénybevétele, amelynek révén eldönthető, hogy egy megoldással érdemes-e elindulni a szabadalmi oltalomszerzés útján. A kontraktust Farkas Szabolcs, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke és Miseta Attila professzor, a PTE rektora írta alá az egyetem Szenátusi Tanácstermében.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) az egyetemek és kutatóhelyek számára kidolgozott lehetőséget ajánl, amellyel megkönnyíthető annak eldöntése, hogy mely műszaki megoldásaik esetében érdemes szabadalmi ügyvivők bevonásával oltalmi igényt meghatározni. Az egyetemi kutatóknak ezentúl nem kell választaniuk a tudományos publikáció megjelentetése és a megoldásuk oltalmazása között, ugyanis a hivatal által felkínált „szabadalmi gyorsítósáv” lehetőségével a találmány tudományos cikk formájában is benyújtható a hivatalhoz szabadalmi elővizsgálatra.

Emellett a hivatal segít eldönteni, hogy mely kutatási irányok lehetnek hosszú távon célravezetőek.

A PTE és az SZTNH már régóta együttműködő partnerek, ugyanakkor a pénteki szerződésaláírással egy magasabb szintre kerül a két intézmény partnersége. Az együttműködés fő területei és irányai a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos ismeretek terjesztése és oktatása, a szakmai módszertani fejlesztések megvalósítása, a szellemitulajdon-védelmi szolgáltatások hozzáférhetővé tétele és az egyetem számára azok testreszabása. Emellett az együttműködés keretében lehetőség lesz az egyetem kérésére előadó, zsűritag, illetve mentor delegálására az akcelerációs programokra,  versenyekre, valamint az egyetemi oktatók és kutatók számára konzultációs lehetőség biztosítására. További kiemelt célkitűzés a szakemberképzés szellemi tulajdonvédelmi irányú hazai bővítése.

Az együttműködés további irányai közé tartozik, hogy az egyetemi képzés profiljához illeszkedően a graduális oktatásban

kötelezően vagy választható tárgyként bevezeti és fejleszti a szellemi tulajdonvédelmi ismeretek oktatását,

így például az SZTNH által delegált szakember bemutatja a hivatal munkáját. Ezen felül pedig szakdolgozati és kutatási pályázatok közös kiírásával lehetőséget biztosít az oktatók és a hallgatók részére, amellyel ösztöndíjakat nyerhetnek el.

Az együttműködés előnye lehet még, hogy a PTE az SZTNH-val közösen a hazai innovációs potenciál erősítése, a kutatás-fejlesztés és a technológia menedzsment színvonalának fejlesztése érdekében közös kiadvány és konferencia projektekben vehet részt. Emellett az SZTNH tájékoztatja az egyetemet a szellemi tulajdon és a technológia-transzfer tevékenységek fejlesztésével kapcsolatos nemzetközi szakmai együttműködésekről és programokról.

A pénteki ünnepélyes aláíráson köszöntőt mondott Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke, Miseta Attila professzor, a PTE rektora, és az együttműködésben leginkább érintett két kar vezetője, Fábián Adrián, az Állam és Jogtudományi Kar, valamint Fittler András, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja.

Miseta Attila rektor kiemelte, hogy bár már régóta együttműködnek a hivatallal, úgy gondolja, nincs olyan kapcsolat, amelyet ne lehetne magasabb szintre emelni. Márpedig ki lehetne jobb partner a találmányok, kutatási eredmények, vagyis a szellemi értékek megóvásában, mint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala.

Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke hozzátette: "Nem elegendő, ha a hivatalunk megjelenik az egyetemeken, és ott részt vesz az oktatásban, nem elég, ha növeljük a szabadalmakhoz kapcsolódó tudatosságot, legalább ilyen fontos, hogy olyan eljárásokat dolgozzunk ki, amelyek segítik a kutatók és a technológia-transzferrel foglalkozó munkatársak munkáját. Ennek  már egy ellőfutára lehet a szabadalmi gyorsítósáv, amelynek éppen az a lényege, hogy megtaláljuk az egyetemek számára valóban hasznosítható megoldásokat és értékeket" - hangsúlyozta az elnök.

Fábián Adrián, a jogi kar dékánja azt emelte ki, hogy a jelenlegi szabályozás, amely a mesterséges intelligencia tevékenységét szabályozza, biztosan fejlesztésre szorul, és ennek a megoldása a közeljövő feladatai közé tartozhat majd.

Fittler András, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja megemlítette, hogy a kar már évek óta együtt dolgozik a hivatal munkatársaival, munkacsoportjaival, de örül annak, hogy ez immár hivatalos keretek között működhet. "Azt gondolom, hogy a közeljövőben a többi kar is csatlakozni tud majd ezekhez a folyamatokhoz, melyek segíthetik az egyemen zajló szabadalmi eljárásokat" - mondta a dékán.