Fedezd fel a logika és a matematika világát úgy, ahogy eddig még sosem! Látogass el AbrakaDabra országba vagy találd ki, igazak-e a gyöngyök a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának (KPVK) legújabb, innovatív Dienes-játékai segítségével. Az október 30-án tartott sajtótájékoztatón dr. Szili Katalin, az egyetemet fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA) kurátora, valamint dr. Szécsi Gábor a KPVK dékánja két vadonatúj játékot mutattak be, amelyek izgalmas új lehetőségeket kínálnak a matematika tanulásában.
A Dienes-játékok a matematikatanítás és a logikai gondolkodás fejlesztésének innovatív eszközei, melyeket Dienes Zoltán, a magyar származású matematikus-pedagógus fejlesztett ki.
A játékok célja, hogy játékos formában segítse a gyerekek logikai, problémamegoldó és matematikai készségeinek fejlesztését, amelyeket könnyedén integrálni lehet az oktatási folyamatba.
A PTE most ezeken az elveken alapuló két új játékot mutatott be, melyeket a KPVK munkatársai keltettek életre:
Igaz?gyöngyök: a játék hét variációt tartalmaz, korongok és tulajdonságkártyák közötti összefüggéseket kell felismerni és megmondani, igaz-e egy állítás?
AbrakaDabra: ebben a játékban AbrakaDabra országba látogatunk el, ahol mindennek két oldala van: az egyik az Abraka , a másik a Dabra.
Az újonnan kifejlesztett játékok nemzetközi érdeklődésre is szert tettek, többek között Kanadában és az Egyesült Államokban is bemutatásra kerültek.
Dr. Szécsi Gábor, a KPVK dékánja, elmondta: „A gyermekeket ma már nem lehet úgy oktatni, mint régen. A digitális kultúrában teljesen megváltozik a tanulásról és tanításról alkotott fogalmunk. A gyermekek élményekre és kooperatív tanulásra vágynak, ahol aktívan részt vehetnek a problémamegoldásban.”
Dr. Szili Katalin, az UQA kurátora, elmondta, hogy a kuratórium stratégiai céljai között kiemelt helyen szerepel az egyetemi innováció és a nemzetközi láthatóság növelése: „A kuratórium megfogalmazta azt a stratégiát, amit 2030-ig kíván megvalósítani, és ebben
a stratégiában az egyik fontos elem volt az innováció. Az egyetem kutatásai, vállalkozásai és startupjai révén létrejövő innovatív központ nemcsak a régióban jelentős, hanem a globális világban is versenyképes értéket képvisel.
Ez a megközelítés nemcsak Magyarország versenyképességét erősíti a régióban, hanem a globális színtéren is, lehetővé téve a piacorientált fejlesztések megvalósítását. Ennek egyik örömteli eredménye ez a játékcsomag” – mondta, majd Dienes örökségét méltatta, amelyre a kar büszkén épít: „Dienes professzor olyan játékelméleteket fejlesztett ki, amelyek kiváló gondolkodásfejlesztő eszközök a gyermekek számára.”
Ez az új oktatási irányvonal a reformpedagógia és a gamifikált tanulás alapelveit ötvözi. Az új tanulási technikák középpontjában az élménypedagógia és a játékok szerepe áll, amelyeket a KPVK immár az oktatásba is integrál. „Elérkezett az egyetemek negyedik kora. Nemcsak oktatunk, tanítunk és ötleteket adunk a világnak, hanem mi magunk is bekapcsolódunk a dolgok formálásába.” – hangsúlyozta dr. Szécsi Gábor.
A PTE játékcsomagja az első, amely egy egyetem logójával jelenik meg a hazai és nemzetközi boltok polcain.
Forradalmi lépés ez az egyetemi brandépítés terén, amire igazán büszkék vagyunk – a tudomány és játék találkozása most egy új szintre emelkedik.
Ahogy dr. Szili Katalin összefoglalta, „Ezeknek a játékoknak elindult a nemzetközi sikersorozata, amely nemcsak a nemzetköziesítés szempontjából jelentős, hanem
az alapítvány stratégiájának megvalósítását is tükrözi.
Az oktatási módszertan fejlesztése kiemelkedő szerepet játszik, hiszen a logikai kihívások mellett olyan tartalmi elemeket is beemeltünk a játékokba, amelyek hozzájárulnak a természet megőrzéséhez, a fenntartható fejlődéshez és a környezetvédelemhez. Ezzel tehát egyszerre két legyet ütünk egy csapásra: nemcsak a logikai gondolkodást fejlesztjük, hanem más fontos tudást is közvetítünk. Ezen felül a stratégia negyedik fontos eleme, hogy a PTE Magyarország egyik legzöldebb egyeteme, amely szintén támogatja a környezettudatos szemléletet és a fenntartható jövőt.”
Készülj fel a szórakoztató tanulásra! Szerezd be a legújabb Dienes-játékokat:
https://www.piatnik.hu/Dienes-jatekok
Tudj meg többet Dienes Zoltánról:
http://dienesmuzeum.kpvk.pte.hu/
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.