Idén is Pécs a nyár fénypontja! Július 3. és 6. között ismét fényjátékba öltözik a város a 9. Zsolnay Fényfesztivál jóvoltából. Újabbnál újabb produkciókkal várják a látogatókat a Fény Útján, mely a Belváros és a Zsolnay Kulturális Negyed területére összpontosul. Sőt, idén is találkozhatunk a PTE Művészeti Kar hallgatóinak remekműveivel!
Ha Pécsett nyár van, akkor fény van. Július első hetében a város nem elcsendesedik, hanem felragyog. Kilencedik évébe lépett a Zsolnay Fényfesztivál , és már régen nem kérdés, hogy a rendezvény nemcsak turisztikai látványosság, hanem identitásképző kulturális esemény is. Nemzetközi verseny, high-tech installációk, utcai cirkusz, elvarázsolt fénytájak; ez az a négy nap, amikor Pécs nem csak város, hanem élménnyé válik.
„A Zsolnay Fényfesztivál nem magától vált Pécs egyik legismertebb jelképévé, az elmúlt 9 évben folyamatosan fejlődött, újult, bővült. Ma már bátran állíthatom:
ez a város legnépszerűbb turisztikai attrakciója”
– hangsúlyozta Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere a május 20-án rendezett sajtótájékoztatón.
A fesztivál ikonikus programja, a Zsolnay Light Art Mapping Verseny idén is elképesztő vetítésekkel tölti meg a pécsi bazilika homlokzatát. De nemcsak a látvány számít: a no//body témakör reflektál a test, a jelenlét és az identitás kérdéseire, így a fényjáték nemcsak szép, hanem gondolatébresztő is.
„A székesegyház ilyenkor egy élő műalkotássá válik… számtalan formáját mutatja meg a bazilika.
Ez a hagyomány 2010-ben kezdődött, és azóta is lenyűgöz mindenkit” – idézte fel a kezdeteket a polgármester.
A belváros utcáit járva olasz, svájci, spanyol és magyar alkotók munkái vibrálnak majd az éjszakában. A város legrégebbi lakóépületének homlokzatán egy szerelmi történet elevenedik meg az olasz Francesca Macció video mapping művész animációjában. A Színház téren a svájci Encor Studio installációja egy szállítmányozási konténert alakít extravagáns fénydobozzá. A Széchenyi térre grandiózus körpanorámás vetítést készít a Fényszórók, a Fényszőnyeg idei alkotója pedig a budapesti grafikai és design stúdió, az Anuri lesz. A spanyol Javier Riera geometrikus formák vetítésével hív elmélyülésre a Cella Septichorában, alkotása hipnotikus fényélményt ígér. A
Nádor Galériában pedig egy sci-fi-szerű installáció mutatja be, hogyan tanulnak mimikát a gépek. Nem gyerekjáték, ez már a jövő társalgása.
A fesztivál ideje alatt az ÁRKÁD Pécs Bevásárlóközpont parkolási lehetőséget biztosít a látogatók számára, továbbá Filip Roca és Zarko Komar Stardust / Csillagpor című installációja egy hatalmas óriáskijelzőn keresztül - napközben és éjszaka is - immerzív univerzumba repít bennünket.
A legnagyobb dobás viszont nem a belvárosban lesz:. a Zsolnay Negyed idén először nem csak „mellékszál”, hanem teljes értékű fesztiválhelyszín. És nem is akármilyen! A Művészeti Kar hallgatóinak installációi, az E78 audiovizuális show-ja, kupolavetítések, fényszobrok – ez már nem városi séta, hanem egy éjszakába nyúló vizuális utazás. A látogatók itt egy titkos ösvényeken vezető fénykertbe léphetnek, ahol minden sarok egy új világ. A kétpólusú fesztiválstruktúra egyensúlyozza a tömeget, és új térélményt kínál.
Idén ide költözik a fényművésztelep is, ahol a
Pécsi Tudományegyetem és a MOME hallgatóinak fényinstallációi várják majd a látogatókat.
„Ezúton is szeretném megköszönni a PTE Művészeti Karának – hallgatóknak és oktatóknak egyaránt – az együttműködést” – hangsúlyozta Hummel Márk a fesztivált szervező Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője.
Pécs város polgármestere, Péterffy Attila szerint
a Fényfesztivál „már nem csak látványosság, hanem szimbólum is – a pécsiség új nyelve, ami fényben beszél.”
Idén ez a nyelv a fiatal alkotók keze által új dialektust kap. A Művészeti Kar diákjai a Zsolnay Negyed egyik legizgalmasabb attrakciójával jelentkeznek majd: saját fényinstallációkat terveznek és állítanak ki, sőt, a belvárosban nagy közönségsikernek örvendő Fényszőnyeg koncepció egy „kistestvére” is itt valósul meg.
A Kodály Központban két mű szól a lélekről. Varga Vince és csapata A fáklyák már égnek című alkotásában a szarvasokká vált fiúk mitikus története grandiózus, immerzív installációban elevenedik meg. Az installáció Bartók Béla nyomán épít mitikus és érzelmi univerzumot tüllerdőben, fényprizmák között:
„Nem feldolgozni akarjuk a szarvassá vált fiúk történetét, hanem lehetőséget adni a nézőnek, hogy maguk keressék meg a válaszait – fény, hang, tér és szöveg segítségével” – fogalmazott a rendező.
Mellette a japán Yasuhiro Chida nyugodt, lebegő térélményt kínál Analemma című munkájával. Ez a két alkotás teszi a Kodály Központot a fesztivál egyik legintimebb állomásává.
Napközben sem pihen meg a város. A Polip Mama előadás az anyaság kihívásairól beszél humorral, a Brincadeira ütős ritmusai pedig két estén is felpezsdítik a Dzsámi előtti teret. A Barbakánban tűzzsonglőrök és akrobaták teremtik meg a látványos záróképet.
A Zsolnay Fényfesztivál mára kinőtte magát, a szervezők idén több mint százezer látogatót várnak. A rendezvény programjai és a Fény Útja köztereken bemutatott látványosságai ingyenesen látogathatók, míg a zárt terekben lévők egy karszalag megvásárlásával tekinthetők meg, ezek a Fény Útja Extra helyszínek. Kedvezményes, early bird jegyek már elérhetők!
Nem kérdés, hogy ez a fesztivál Pécs nyarának legnagyobb fénypontja! Ahogy a polgármester mondta:
„Pécsiség mindenkor – a Zsolnay Fényfesztivál alatt is.
Talán ezen a héten értjük meg igazán, mit is jelent ma pécsinek lenni.”
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.