A jótékony hatással rendelkező fűszernövények minden család konyhájában ott lapulnak, de számos háztartás nem méri fel azok valós, szervezetre gyakorolt pozitív hatásainak értékét. Pedig igazi természetes patika rejlik a fűszeresdobozban. Dr. Horváth Györgyi, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézetének igazgatója segít eligazodni a gyógyászati értékkel bíró fűszernövények világában, miért és mire érdemes használnunk ezeket a mindennapokban, egyúttal tíz fontos, jótékony hatású növényre is felhívja a figyelmet.
Némelyik fűszernövény gyógynövényként ismert, de a szakmai értelmezés alapján van, amelyik csak egyszerűen fűszernövény. Az ősközösség vadászó-gyűjtögető életmódjának élet és halál mezsgyéjén balanszírozó kísérletezései révén nem ismernénk a gyógynövényeket, a gyógyításban történő hasznosításuk lehetőségeit, és talán a farmakognózia tudományága sem létezne, amely többek között a természetes eredetű készítményekkel foglalkozik.
Dr. Horváth Györgyi
Minden gyógynövény fűszer, de nem minden fűszer gyógynövény?
Nem minden gyógynövényt lehet fűszerként használni, viszont a fűszernövényeink – értékes hatóanyagaiknak köszönhetően – gyógynövényként is felhasználhatók – hangsúlyozza dr. Horváth Györgyi, megjegyezve azt is, hogy számos definíció létezik a fűszer- és gyógynövényeket illetően.
Fűszernövényeknek tekintjük azokat a növényeket, amelyek javítják az ételek ízét, sőt aromás tulajdonságuknak köszönhetően kedvezően befolyásolják az emésztésünket. Gyógynövényeknek azok a növények minősülnek, amelyek hatóanyagaikkal képesek betegségek gyógyítására.
„Azt, hogy egy növényt melyik csoportba soroljuk, elsősorban a hatóanyagcsoportjuk dönti el. Például az orvosi székfű/kamilla egy közkedvelt gyógynövényünk értékes hatóanyagai miatt (illóolaj, flavonoidok, nyálkaanyagok), de nem elsőszámú fűszernövényként tekintünk rá” – tette hozzá Dr. Horváth Györgyi.
Fontos: legyünk mindig körültekintőek!
Dr. Horváth Györgyi hangsúlyozza, hogy a gyógy- és fűszernövények okozhatnak mellékhatásokat, mint például allergiát vagy egyéni érzékenységet válthat ki egy-egy hatóanyag. Ezért fokozottan ügyelni kell a vadon begyűjtött növényekre, sőt különösen fontos megkülönböztetni a gyógy- és fűszernövényeket a mérgező növényektől. A gyűjtési hely ne legyen szántóföld vagy nagy forgalmú út mellett található terület – emeli ki az intézetigazgató.
10 jótékony hatású fűszernövény, mely nem hiányozhat a háztartásból, és a gyógynövénykertünket is díszítheti
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.