„Anya, fáj a fülem!” – mondja egy kisgyermek édesanyjának, mielőtt behozzák a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központ (KK) Gyermekgyógyászati Klinikájára. Mostantól ezekre a pillanatokra még hatékonyabban tud reagálni az intézmény: az Országos Jótékonysági Vadásztársaság adománya jóvoltából a klinika Gyermek fül-orr-gégészeti osztálya most egy különleges endoszkóppal gazdagodott, amely segíti a kisgyermekek hatékony és pontosabb vizsgálatát.
A vadászok adománya már megszokottnak számít, dr. Decsi Tamás, klinikaigazgató elmondta, hogy a klinika már számít is évről évre a hagyománnyá vált adományra, egyfajta „családi” ünnepnek tekinthető. Az elmúlt években többek között ultrahang- és elektroterápiás készüléket, porlasztó-lélegeztető gépet és digitális, hordozható mellkas-szívó berendezést tudott beszerezni a pécsi gyermekklinika a jótékony vadászoknak köszönhetően.
Most pedig egy speciális, a legkisebbek számára kialakított endoszkópot vásároltak a fül-orr-gégészeti osztálynak, ahol éves szinten várhatóan közel ezer gyermeket vizsgálnak majd a most beszerzett diagnosztikai eszközzel.
Nagy Csaba, országgyűlési képviselő az ünnepélyes átadón elmondta, hogy nagyon hálás a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika dolgozóinak, mivel kisgyermek korában gyakori vendége volt az intézménynek és tudja, milyen lelkiismerettel és precizitással gyógyítják itt a kisdedeket. Ezután felsorolta azon cégek és magánemberek neveit, akik hozzájárultak adományukkal a mai eszközátadó megvalósulásához.
„Modern eszközök nélkül nincs jövő a gyógyításban”
- mondta a PTE KK elnöke, dr. Sebestyén Andor, amjd megjegyezte, hogy a plusz finanszírozás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a régióban egyedülálló szakmai tudás bővülhessen, és modern eszközökkel történjen a gyógyítás, oktatás és tudományos munka. „Nemcsak gyógyítunk, hanem tanítunk is.
Célunk, hogy orvos- és szakdolgozó kollégáink modern eszközökkel találkozzanak, gyakorlati tudást szerezzenek, és magabiztosan készüljenek fel a jövő kihívásaira.
A gyógyítás, az oktatás és a tudomány hármas pillére mentén ezek az eszközök nap mint nap kézzelfogható értéket teremtenek” – hangsúlyozta az elnök, majd kiemelte, hogy a gyerekklinika különösen nagy betegforgalmat lát el (évi 8–9 ezer fekvőbeteget és kb. 80–90 ezer járóbeteget), ezért minden fejlesztés kézzel fogható javulást eredményez a betegbiztonságban és a szakmai munkában is.
A vadászok képviseletében Fejes László, az Országos Jótékonysági Vadászat Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a 2024-es évben, hagyományokhoz hűen, december 27-én 19 megyében, 39 helyszínen zajlottak a vadászatok egyidejűleg. A 12. jótékonysági vadászat alkalmából 41,9 millió Forint adományt gyűjtöttek, melyet az ország különböző gyermekklinikái között osztottak szét.
A PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikája egy 3,7 millió Forintos támogatásban részesült az adománynak köszönhetően.
„A vadásztársadalom eddig országosan 263 millió forinttal támogatta a magyar egészségügyet. Ez 437 darab innovatív eszköz megvásárlására nyújtott fedezetet, melyet napra lebonta közel 400.000 gyermek gyógyításában segédkeznek. … Mi a magyar nemzetet szolgáljuk ezzel a tevékenységgel. Érkezzen bárhonnan a beteg gyermek, a rendelkezésünkre álló eszközök alkalmasak a gyógyításukra. Hiszem, hogy ez az a szellemiség, amit érdemes követni: önzetlenül adni az időnket, a javainkat, a tudásunkat, és segítő kezet nyújtani azoknak, akiknek a legnagyobb szükségük van rá. Az adományozás nem pusztán gesztus,
a közjót szolgálni az egyik legnemesebb emberi cselekedet.”
A vadászok évről évre egyre nagyobb adománnyal tudják támogatni a gyermekek gyógyulását. Móri Richárd, a Somogyhárságyi Nimród Vadásztársaság, OJV KNP KFT. Baranya Vármegyei Stratégiai Partnere és Junácski András, Baranya Vármegyei közgyűlés alelnöke kiemelték, hogy új apukákként nagyon nagy öröm számukra, hogy minden évben vadászok és civil emberek fognak össze a beteg kisgyermekekért. Az eseményen okleveleket is átadtak azoknak a vadászoknak, társaságoknak, cégeknek, akik támogatták e nemes célt.
Az új diagnosztikai eszközről dr. Kovács Márton, a Gyermekgyógyászati Klinika fül-orr-gégészeti részlegvezetője tartott bemutatót: „A most beszerzett endoszkóp legnagyobb előnye a kialakítása. Mivel csupán 3,5 mm a vizsgálófej, pontosabb képet ad a vizsgált területről és maga a vizsgálat is kevesebb fájdalommal jár.” A szakorvos ismertette az új endoszkóp további előnyeit: „Maga a vizsgálófej egyszerhasználatos, ami a biztonság és higiénia szempontjából kiemelten fontos, hiszen így a minimálisra csökken a fertőzések átvitelének kockázata. De az eszköz másik nagyszerű tulajdonsággal is rendelkezik: a monitorozás kiváló képminősége kulcsfontosságú a korai elváltozások felismerésében és a pontos diagnózis felállításában.
A vizsgálatokról ráadásul kép- és videofelvétel is készíthető, így mind a gyermek szüleinek bemutathatjuk, vizsgálatokat összehasonlíthatjuk, kollégák egymás közötti esetmegbeszélés lehetőségét kiszélesíti és medikusok oktatásában is segítségünkre lehet.”
Az együttműködés, amely a jótékonysági vadászat és a különböző gyermekgyógyászati klinikák között jött létre, erős példája annak, hogyan valósulhat meg a közösségi felelősségvállalás országos szinten. Az új, korszerű endoszkóp eszköz nemcsak a gyermekek fül-orr-gégészeti vizsgálatokat teszi gyorsabbá és pontosabbá, hanem azt is jelzi:
itt, Pécsett, valóban számítanak a kis betegek.
A PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikáján most még több kisgyermek kaphat időben és szakszerűen segítséget, mert vannak, akik nemcsak vadásznak, hanem adnak is. Mégpedig a legnemesebb célt szolgálva: a gyógyulás reményét.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.