Alig több, mint fél éve robbant be a köztudatba a PTE ETK Így élünk PODcastje, melynek központjában az egészség (és a kar képzései) állnak. A népszerű meghívottaknak és az őszinte beszélgetéseknek köszönhetően követőtáboruk már most átlépte a kétezerötszáz követőt. Dr. Novák Pált kérdeztük a részletekről.
Honnan jött a podcast ötlete?
Az Egészségtudományi Kar Marketing Osztályának és Varga Gábornak Grafikus és Médiatervező Koordinátorunk kreatív ötlete volt, hogy építsünk egy stúdiót, és a podcast jelenlegi divathullámát meglovagolva hozzunk létre egy olyan újabb marketing eszközt, ami fel tudja hívni a figyelmet azokra az egészségügyi hiányszakmákra, amelyeknek az emberállománnyal való feltöltése segíthetné javítani hazánk közegészségügyi állapotát.
Ezt a célt szolgálja a podcastunk is, hogy minél nagyobb reflektorfény irányuljon a kurzusainkra, képzéseinkre, karunkra. Alapvető célunk az, hogy olyan beszélgetéseket folytassunk le, aminek van valami köze a mentális vagy a testi egészséghez, illetve – és ez talán a legfontosabb a számunkra –, hogy olyan üzenettel tudjuk ellátni egyetemistáinkat, hallgatóinkat, amely építő jelleggel, hiteles információval és előremutató adatokkal bír. Szerettük volna, hogyha átvilágít a podcaston az az értékrendszer, amit a PTE képvisel.
Ezáltal szeretnénk hitelesek, komolyak maradni, olyan témákat feszegetni, melyek tényleg adnak is valamit a hallgatóknak. Hosszú távra tervezünk. És azért nem mindig vagyunk komolyak, talán ez túlzás.
Mit kell tudni a stúdióról?
Jól berendezett, pofás kis stúdió, az egyik irodából kerítettük le, sokat dolgoztunk rajta a kollégákkal. Közülük Varga Gábor a legtöbbet, ő építette nagyrészt, ő a lelke, az atyja, szíve és ösztönzője az egész projektnek. Ő felel az műszaki kérdésekért, ő a hangmérnök, az ő profizmusa hatja át az irodát.
Szerinted mi a podcastek varázsa?
Az, hogy ezek kötetlen beszélgetések, egy kicsit úgy érezheti az ember, hogy belehallgathat valakinek az életébe. Úgy gondolom, szeretünk hallgatódzni. (mosolyog) Ráadásul szerintem távol áll az interjú műfajától. Egy jó podcast szerintem nem arról szól, hogy én kérdezek valakitől valamit, ő pedig válaszol rá (bár van ilyen része is), hanem hogy beszélgetünk valamiről. A vendég áll fókuszban, de nem egyoldalúan monologizál, hanem egy dialógus zajlik a kérdező és a vendég között. Rengeteget készülök a vendég életrajzából, munkásságából, illetve igyekszem nyugodtan és őszintén megjelenni. Így próbálom elérni, hogy a podcast mindenféle manírtól, álarctól mentes legyen. Azt gondolom, ez
az őszinteség az, ami vonzó ebben a műfajban, hiszen olyan miliőt teremt, amit azt az érzést kelti a hallgatóban, hogy bennfentessé válik.
Ezt próbáljuk mi is elérni. Még tanulunk, sokat hibáztunk, főleg én, de nagyon igyekszünk, dolgozunk, hogy egyre jobbak és jobbak legyünk, minél többen hallgassanak minket.
Azt látom, hogy az egészségügyi témákkal milliós hallgatottságot lehet elérni napok alatt. Szerinted miért van az, hogy az emberek ennyire kíváncsiak erre a témára?
Az internettel kiengedtük a szellemet a palackból: bárki hozzáférhet bármilyen információhoz, amit csak az emberiség valaha alkotott, de nem biztos, hogy ezeket tudják is megfelelően rendszerezni. Ha minden adat hozzáférhető, olyan, mintha egyik sem lenne az. Jelenleg tolódik ki az átlagéletkor, nem ritka mára, hogy valaki 100 évet él. Ilyen-olyan életmóddal, kis szerencsével megérjük a 40–50 éves kort, de az, hogy utána mi történik, mennyire tudunk energikusak maradni, egyre kardinálisabb kérdés. Szerintem mindenki arra vágyik, hogy ezzel kapcsolatban valaki mondja meg, mit kell tenni ahhoz, hogy hosszú távon jól legyünk. Egyszerű választ szeretnénk kapni az élet bonyolult kérdéseire. A megoldás viszont biztosan komplex, és ami még bizonyított és lassan mindenki számára egyértelművé válik:
a jó élet primer kulcsa az egészség.
Tudnál egy olyan témát mondani, ami közvetlenül kapcsolódik valamelyik ETK-s képzéshez?
Van egy nagyon népszerű YouTube csatorna, amit VR Pistiék csinálnak - kezdetben videójáték-kritikákkal foglalkoztak, ma már vegyesebbek a témák, egyebek között hamburgereket tesztelnek. Ezt mi is megcsináltuk, de nem ízeket értékelünk, hanem elsősorban dietetikai szempontból vizsgáljuk a burgereket, illetve éttermi ételeket, hiszen igen népszerű szakunk a dietetika.
Mennyi idő, mire megvágtok egy ilyen anyagot?
Az első évadban egy hét volt, most már lassabban és megfontoltabban haladunk, szóval két hét. Minden második péntek reggel 08:00 órakor új adással jelentkezünk, általában kedd vagy szerda délutánra készül el a vágás. Ezt a verziót még elküldjük a vendégnek egyeztetésre, hogy hallgassa meg, és ha ő nem talál semmi félreérthetőt, publikáljuk a podcastet.
Mi alapján hívjátok meg a vendégeket?
Őszintén szólva megkeresünk híres embereket, és akik hajlandóak ingyen eljönni, azokkal beszélgetünk. Könnyű volt például Zacher Gábort meghívni, hiszen egyrészt a szakterülete egybevág az ETK képzési portfóliójával, másrészt korábban a kar oktatója is volt.
Nem szeretnék neveket mondani, de annyit elárulok: sok érdekes embert megkerestünk és igen sokan igent is mondtak a második évadunkra.
Kit hívnál el a műsorba szívesen, ha bárkit mondhatnál Magyarországról? Illetve milyen podcasteket hallgatsz szívesen?
Nagy Joe Rogan-rajongó vagyok! Szeretem Friderikusz Sándor műsorát, bár a miénknél jóval interjúfókuszúbb. Hallgatom Hajós András podcastjeit, és nagyon szeretem Jordan B. Peterson anyagait is.
Ami Magyarországot illeti, hát sok olyan közéleti szereplő van, akivel szívesen beszélgetnék.
Örülnék annak, hogyha olyan közéleti személyiségeket és kutatókat, írókat, professzorokat is meghívhatnánk, akik az országban meghatározóak az általános közbeszédet tekintve.
Szeretnék a kultúra meghatározó alakjai közül is beszélgetni jónéhánnyal: megtisztelő lenne például, ha Dragomán György eljönne hozzánk, vagy a Jelenkor pécsi alkotói közül valaki. Nagyon fontos, hogy – már amennyire ezt egy ilyen lángoló világban lehet – igyekszünk politikamentesek maradni.
Mi volt eddig a legkínosabb pillanat a podcast életében? És mi volt a legfelemelőbb? " target="_blank">Törőcsik professzorasszonnyal beszélgettünk a marketingről
Kínos pillanat akadt néhány, ez egy nehéz műfaj, sokat kell még tanulnunk. Alföldi Róbert például alaposan megizzasztott, sok dolgot már másként csinálnék, de arra nagyon büszke vagyok, hogy rengeteg munkával lehetővé tettük, hogy az ország meghatározó alakjai közül néhánynak nálunk hangozhattak el a gondolatai. Ez egy pici, egyetemi podcast, amit nagyrészt ketten csinálunk, mégis nagy neveket tudhatunk már most magunk mögött. Felemelő pillanat is akadt azért! Például amikor
De Németh Doma vitorlázó világbajnok hallgatónkkal is élmény volt beszélgetni, jó volt meghallgatni, hogy egy ilyen fiatal tehetségnek milyen törekvései vannak, hogyan kezeli a nagy sikereket és kudarcokat. Talán az a legjobb, hogy bemutathatunk olyan embereket, akiknek a sorsa példamutató lehet mindannyiunk számára.
Az összes korábbi adás itt hallgatható meg:
https://podcasters.spotify.com/pod/show/igyelunkpodcast
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.