A húsvét a feltámadás és megújulás ünnepe, ezért most kedvenc, üde, élettel teli borait ajánlja a Pécsi Egyetemi Borbirtok. A Zenit, a Rozé és a Kadarka a koccintások, a közös étkezések, a teraszon napozás, a feltöltődés pillanatait színesítik.
A Pécsi Egyetemi Borbirtok abban a megtiszteltetésben részesült, hogy Baranya megye - és túlzás nélkül- az ország egyik legkiemelkedőbb, igazi hagyományőrző gasztronómiai fellegvárában, a Tenkes Csárdában kínálhatja borait. Ez az együttműködés nem csupán az értékesítésben merül ki, hanem a közös szakmai gondolkodásban.
Kovács Gábor, a Tenkes Csárda tulajdonosa hagyományos húsvéti étkek receptjeit osztja most meg, és ajánlja a Pécsi Egyetemi Borbirtok boraihoz.
Pécsi Egyetemi Borbirtok ZENIT 2021
Az új évjáratunk a leg-zenitesebb zenitünk, egy olyan szőlőfajtából, melyet 1951-ben Király Ferenc nemesített a bouvier és az ezerjó szőlőfajtákból. Illatos, zamatos fehérbor harmonikus savakkal. Illatában a fehér virágos jegyekhez lendületet adó lime, citrom, grapefruit és zöld almás jegyek társulnak. Jól behűtve aperitifként szuper, de kalácssütéshez bátorításnak is!
Húsvéti fonott kalács, hat szálból
Hozzávalók Egy kb 500 g-os kalácshoz:
Egy kevés tejben keverjük el az élesztőt, a tojássárgáját és a porcukrot. Majd az összes összetevőt gyúrjuk össze és dagasszuk simára. Ezután hagyjuk érni a tésztát 20 percig, majd gyúrjuk át és további húsz percig pihentessük.
A tésztát osszuk hatfelé, és gömbölyítsük fel a kis darabokat. Rövid pihentetés után sodorjuk meg a szálakat, figyeljünk rá, hogy a szálak a végeik felé folyamatosan vékonyodjanak.
Fonjuk össze a szálakat és kenjük le egész tojással majd húsz percig kelesszük, meleg, gőzös helyen. Utána szobahőmérsékleten pihentessük, míg meg nem szárad rajta a tojás. Ekkor kenjük le újra, és továbbra is hagyjuk szobahőmérsékleten pihenni, míg meg nem szárad rajta a tojás. Így összesen maximum 35 percet kelesszük. 190 C-fokos előmelegített, gőzmentes sütőben 22-23 perc alatt süssük készre.
A megújuláshoz mi más, mint a Novum Rozé! Mélyebb rózsaszín rozé, illatában és ízében is „piros” karakterrel, mély gyümölcsösséggel (piros ribizli, málna, cseresznye, eper), zamatos, hosszú, élénk korttyal. Igazi tavaszi bor, beszélgetések, piknikek kedves társa.
A jó húsvéti sonka, sonkakrém
Húsvétra készülve minden jóravaló embert óva intenénk a kötözött és gyorspácolt sonka vásárlásától. Leginkább a házi, vagy kisüzemi sonkát igyekezzenek beszerezni. Főzésével kapcsolatban is törekedjünk az egyszerűségre. Hideg vízben tegyük fel, mely lepje el. Ahány kilogramm maga a sonka súlya, annyi órán keresztül nagyon kis lángon főzzük, szinte abáljuk.
A jóféle sonka mellé nem szükséges semmit tenni. Főzőlevében hűtsük ki, melyet aztán leszűrünk, érdemes a tojásokat ebben megfőzni!
Ha nem fogy el mind a sonka, újrahasznosítva kiváló vendégváró kencét, sonkakrémet készíthetünk belőle!
Hozzávalók:
1 teáskanál cukor
A tojást 10 perc alatt keményre főzzük, hideg vízben állni hagyjuk hűlni.
Egy tálban a puha vajat, natúr sajtot, majonézt, mustárt, majonézes tormát, reszelt, vagy apróra vágott vöröshagymát, tejfölt, s az összes fűszert, ízesítőt alaposan kikeverjük.
A tojásokat megpucoljuk, s villával szétnyomkodjuk, hozzáadjuk a krémhez. El is készült, lefedve mehet pihenni a hűtőbe, hogy jól összeérjenek az ízek.
Ha kellemesen üdítő vörösborra vágyik, a legjobb választás a Kadarka! Nem is akármilyen: A szőlőtőkék 10 éves klónszelekciós munka eredményéből a legjobb 5 kiválasztott klón házasításából készült. Mi nagyon szeretjük, friss piros bogyós gyümölcsös (csipkebogyó, meggy, málna), karakteresen kadarkás, lendületes.
Kaszás leves
A kaszás régi idők kedvelt levese volt, amelyet jellemzően kaszálás idején főztek füstölt oldalasból vagy füstölt húsos bordacsontból. Az ország különböző tájain sok változatban készítik. A legegyszerűbb szerint tehát a sonkalevet felöntik kevés vízzel, tejfölös habarással sűrítik, ecettel ízesítik, és pirított kenyérkockával tálalják. Van, ahol babbal, burgonyával vagy pirospaprikával, hagymával, zöldséggel egészítik ki.
Hozzávalók:
A sonka főzőlevéhez öntünk 5-8 dl vizet, attól függően, hogy milyen sós a lé, és feltesszük melegedni. A főtt sonkát kisebb darabokra vágjuk vagy tépkedjük, és a sonkaléhez adjuk. A zöldségeket megpucoljuk, a sárgarépát és a petrezselyem-gyökeret felkarikázzuk, a burgonyát kockákra szeleteljük, a leveshez adjuk, majd meghintjük az őrölt pirospaprikával. Forrás után lefedve közepes lángon 20-30 percig főzzük, míg a zöldségek megpuhulnak. A habaráshoz a lisztet kevés vízzel elkeverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt, ha szükséges még vizet és a leveshez öntjük. Néhány percig főzzük, míg a leves be ne sűrűsödik. Végül megszórjuk aprított petrezselyem zölddel és ecettel ízesítjük. Pirított kenyérkockával tálaljuk.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.