Sajtótájékoztatóval egybekötött megnyitó ünnepséggel vette kezdetét a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos- és Egészségtudományi (OET) Szekciója április 23-án a PTE Általános Orvostudományi Kar épületében. A Pécsi Tudományegyetem a fenti mellett idén a Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa) Szekciónak is otthont ad.
Az OTDK a hazai felsőoktatás legnagyobb tudományos rendezvénysorozata, a magyar egyetemisták legnagyobb tudományos seregszemléje, ahol a legkiválóbbak mutathatják be tudományos kutatásaikat. A PTE Általános Orvostudományi Kar, Egészségtudományi Kar és Gyógyszertudományi Kar gondozásában megrendezett Orvos- és Egészségtudományi Szekció 79 tagozatában mintegy 1200 hallgató méri össze tudását két napon keresztül. Dr. Weiszburg Tamás, az OTDT elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, az OTDK mentorált együttműködést valósít meg immár háromnegyed évszázada.
Az elnök azt is elmondta, az első országos konferenciát 1955-ben, 70 éve rendezték meg, akkor még néhány száz fő részvételével, ez a létszám mára jelentősen megnőtt, hiszen a 37. OTDK-ra több mint 5700 nevezés érkezett, összesen 16 szekcióban, ami az utolsó OTDK-hoz képest csaknem 20 százalékos növekedést jelent. Az OTDK a felsőoktatás lényegét adja, azt az igazi szellemi együttműködést, ami a jövő generációjának, a jövő szakemberének növekedéséhez elengedhetetlen – tette hozzá, majd arról is beszélt, hogy az elmúlt 50 évben nagyjából 80 ezer OTDK dolgozat született: Ezt úgy tessék elgondolni, hogy ez a 80-90 ezer vezető értelmiség, alapvetően behálózza a magyar szellemi életet, a magyar gazdaságot, a magyar akadémiai szférát és egyáltalán az egész ország szellemi működését.
AZ OET szekció az OTDK egyik legnagyobbika, amely kiváló terepet nyújt a hallgatóknak arra, hogy kipróbálják magukat a nagyközönség előtt, megvitassák tudományos eredményeiket, barátságokat kössenek, kapcsolatokat építsenek ki és együttműködéseket hívjanak életre.
Az OTDK elnöke hangsúlyozta, ez az esemény nem csupán egy tudományos seregszemle, hiszen néhány év, vagy évtized múlva a mostani résztvevők lesznek a magyar tudományos élet meghatározó szakemberei, az új hallgatók mentorai, az OTDK bírái. Aláhúzta, itt nincs különbség rezidens, negyedéves orvostanhallgató és akadémikus között, hiszen a céljaik közösek.
Dr. Mátyus László, az OTDT alelnöke elmondta, az OET szekció kapcsán a szakmai bizottság úgy döntött, hogy más területekről is beenged ide relevánsabb munkákat, ami azt jelenti, hogy egyebek mellett betegjoggal foglalkozó jogász előadás is el fog hangozni az eseményen, de közgazdasági és műszaki területről is érkeznek előadók: Ezek a kollégák az elkövetkező ötven évben még praktizálni fognak. Erre is felkészíti őket az OTDK és meggyőződésem, hogy lényegesen jobb szakemberekké válnak azok, akik részt vesznek ebben a mozgalomban, ebben az életérzésben, hogy részesei a tudományos diákkörnek.
Ebben az évben újdonság, hogy az OTDK bizonyos részei online is hozzáférhetők a szélesebb közönség számára. A pécsi szekciónak a nyitó- és zárórendezvénye, valamint a konferencia díszelőadásai érhetőek el élőben az interneten keresztül.
Ugyancsak újdonság, hogy az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) a Magyar Innovációs Szövetséggel (MISZ), a Neumann János Számítógéptudományi Társasággal (NJSZT) és a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel (NIÜ) közösen meghirdette az első innOtdk programot a 37. OTDK résztvevői számára. A legjobb 30 pályázat benyújtója mentorprogramban vehet részt, ahol szakértők segítik ötletük fejlesztését. A program csúcsaként a legjobbak bemutathatják projektjeiket egy innovatív kiállításon és versenyen: Ők segítséget fognak kapni ahhoz, hogy megvalósítsák azokat a gondolatokat, amelyek úgy tűnik, hogy hasznosíthatóak. Tehát mindehhez professzionális külső segítségük is lesz, természetesen a mentoraiknak a bevonásával. Reménykedünk benne, hogy ebből a több mint 5700 munkából jó néhány a társadalom hasznára válik majd – mondta az alelnök.
Az orvos- és egészségtudományok területén az egyik legklasszabb dolog, ami meg tud történni, az az OTDK – hangsúlyozta dr. Miseta Attila, a PTE rektora, aki már tanársegédként, 1991-ben kiérdemelte a Miniszteri díj TDK vezetői tevékenységért (Mestertanár) elismerést. A jelenlévő hallgatókat arra bíztatta, használják ki a konferenciát kapcsolatépítésre és gyakorolják előadói készségeiket, tanuljanak saját és egymás előadói, prezentációs hibáiból, hiszen az elért eredmények mellett az előadás módja is meghatározza azt, hogy milyen sikeresen tudják “eladni magukat”.
Dr. Pintér Erika, a PTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet igazgatója, az OET szekció elnöke röviden bemutatta a rendezvény programját, illetve kiemelte, az idei résztvevők sokszínűségét: Nem csak magyar hallgatók lesznek, hanem olyan hallgatók is, akik az angol, illetve német idegen nyelvű képzéseinken tanulnak, hiszen ők is dolgoznak ezekben a tudományos műhelyekben.
A közel 100 nemzetközi hallgató angolul fogja bemutatni saját pályamunkáját. Mellettük természetesen idén is bemutatkoznak a határon túli magyar tehetségek is.
Az élő közvetítésről bővebben az OTDK hivatalos weboldalán lehet tájékozódni.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.