Kimagasló PTE-s eredmények

ápr

26

Beküldte
admin

Elégedett vendégek, pozitív szakmai visszajelzések és kimagasló pécsi erdemények - lezárult a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karán rendezett 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa) szekciója.

2001 után második alkalommal adott otthont a PTE TTK az idén70 éves OTDK FiFöMa szekciójának, április 22 és 25. között, ahol közel 400 versenyző összesen 297 pályamunkát mutatott be, hozzájuk egy középiskolásoknak kiírt pályázat résztvevői is csatlakoztak. A Fizika, Matematika, Földtudományok, valamint Társadalomföldrajz alszekciókban összesen 40 tagozatba sorolva mutatták be a versenyzők a kutatásaikat. A három nap alatt ezen kívül a szervezők rengeteg egyéb szakmai, szabadidős és sportprogrammal igyekeztek biztosítani a kikapcsolódást és megismertetni a vendégekkel Pécs egyetemvárosi hangulatát.

Házigazdaként a PTE Természettudomány Karának nincs oka szégyenkezésre, az utóbbi idők egyik legjobb eredményét érték el a pécsi indulók.

Az első, második vagy harmadik helyezett, illetve különdíjas hallgatók névsora az alábbi:

A Fizika alszekcióban
  • A fizika és a matematika tanítása tagozatban II. helyezést ért el: Szörcsök Noel (fizika-matematika szakos tanár, témavezetője Dr. Pálfali László egyetemi tanár) a „Reciprocitási- és középérték-tételek az elektro- és magnetosztatikában” c. dolgozatával.
  • Bio- és környezeti fizika tagozatban a zsűri különdíját kapta Minorics Nóra Dalma (Fizika MSc, témavezetője Dr. Paragi Gábor egyetemi docens) a „Guanin-tetramerek számítógépes modellezése: extra kölcsönhatás jelenléte a számítási módszer függvényében” c. dolgozatával
A Matematika alszkecióban
  • Az Algebra és számelmélet tagozaton a zsűri különdíjasa Csizmazia Norbert (fizika-matematika szakos tanár, témavezetője Dr. Tóth László egyetemi tanár)  „Az Euler-féle φ-függvény általánosítása többváltozós  polinomok egy rendszerére vonatkozóan” c. dolgozatával.
A Földtudományok alszekcióban
  • A Földtan, szedimentológia, őslénytan tagozatban I. helyezett lett Ákos Dóra (angol-biológia szakos tanár, témavezetője Dr. Sebe Krisztina tudományos főmunkatárs) a „Miocén ragadozófossziliák Pécs-Danitzpusztáról” c. dolgozatával.
  • A Geomorfológia tagozatban a zsűri különdíját nyerte el Szabadkai Dárius Márk (geoinformatika MSc, témavezetője Dr. Fábián Szabolcs Ákos egyetemi docens) a „Fedett periglaciális poligon hálózatok morfometriai vizsgálata Nyugat-Magyarországon” c. dolgozatával.
  • A Meteorológia, klimatológia tagozatban I. helyezett lett Imre Marcell (Földrajz – német nemzetiségi nyelv és kultúra tanár, témavezetői Dr. Czigány Szabolcs egyetemi docens és Dr. Sarkadi Noémi adjunktus) a „Potenciális evapotranszspirációs modellek alkalmazhatóságának vizsgálata Magyarországon” c. dolgozatával.
A Társadalomföldrajz alszekcióban:
  • Az Általános társadalomföldrajz tagozatban
    •  a zsűri különdíját nyerte el Kocsis Boglárka (földrajz-magyar szakos tanár, témavezetője Dr. Wilhelm Zoltán egyetemi docens) az „Összehasonlító földrajzi vizsgálatok a virtuális térben; Arundhati Roy és Salman Rushdie India-képének összevetése” c. dolgozatával.
    • I. helyezett lett Béres András (biológia-földrajz szakos tanár, doktorandusz, témavezetője Dr. Pirkhoffer Ervin egyetemi tanár és Dr. Alpek Levente adjunktus) Az „Értékalapú vízügyi oktatás és fejlesztési lehetőségei : Vízattitűd és -értékrend felmérés a Dél-Dunántúl régió általános iskoláiban” c. dolgozatával.
  • A Népességföldrajz és társadalmi kapcsolatok földrajza tagozatban
    • a zsűri különdíját nyerte el Ancsin Anna (földrajz BSc, témavezetője Dr. Reményi Péter egyetemi docens) a „Sopron és vonzáskörzetének migráció általi népességváltozása a rendszerváltozás után” c. dolgozatával
    • III. helyezett lett Oroszi Fanni (földrajz BSc, témavezetője Dr. Máté Éva adjunktus) a „Tolna vármegyei nők munkaerőpiaci helyzetének vizsgálata” c. dolgozatával.
    • I. helyezett lett Béres András (biológia-földrajz szakos tanár, doktorandusz, témavezetője Dr. Czigány Szabolcs egyetemi docens és Száraz Tamás mentortanár) a „A Pécsi Tudományegyetem vonzáskörzetének változása 2013–2023 között” c. dolgozatával.
  • A Turizmusföldrajz tagozatban
    • I. helyezett lett Tomasev Rita (földrajz BSc, témavezetője Dr. Gyuricza László egyetemi docens) „A Kvarner-öbölben nyaraló magyar családok utazási döntéseiben szerepet játszó tényezők vizsgálata” c. dolgozatával
  • A Városföldrajz és városfejlesztés tagozaton
    • A zsűri különdíjasa lett Gál Gertrúd (Geográfus MSc, témavezetője Dr. Pirisi Gábor egyetemi docens) a „Városhatáron belüli szuburbanizáció Pécs Gyükés példáján” c. dolgozatával.
  • A Vidékföldrajz és vidékfejlesztés tagozaton
    • a zsűri különdíját nyerte el Weinhofer Vivien (földrajz BSc, témavezetője Dr. Máté Éva adjunktus) az „Innovatív megoldások a rurális települések kihívásaira: Okosfalu koncepció vizsgálata Uppony, Ceglédbercel és Alsómocsolád esetében” c. dolgozatával.
    • II. helyezett lett Kassai Dávid (földrajz BSc, témavezetője Dr. Máté Éva adjunktus) a „Csendes, békés, temető felé vezető út... A külterületeken zajló változások és jövőképkeresés Erdőfű példáján” c. dolgozatával.

 

A Természettudomány Kar hallgatói tehát összesen 11 tagozatban szereztek helyezést:

  • öt első helyezés: Ákos Dóra, Imre Marcell, Tomasev Rita és Béres András két alkalommal
  • két második helyezés: Szörcsök Noel, Kassai Dávid
  • egy harmadik helyezés: Oroszi Fanni
  • valamint hét különdíj: Minorics Nóra, Csizmazia Norbert, Szabadkai Dárius Márk, Kocsis Boglárka, Ancsin Anna, Gál Gertrúd, Weinhofer Vivien

Nemcsak az ő eredményeikhez gratulálunk, hanem köszönjük azon hallgatók és témavezetőik erőfeszítéseit is, akik helyezéssel nem, csak sokszínű és hasznos tapasztalatokkal gazdagodtak.

A szekció záróakkodjaként Dr. Trócsányi András, a PTE TTK dékánja átadta a stafétát, nem csak szimbolikus értelemben, hanem fizikai valójában is a 2027-es 38. FiFöMa házigazdáinak, az Óbudai Egyetem képviselőinek. A verseny nem jöhetett volna létre a kar támogatói nélkül, akik különböző módokon segítették a megvalósítást – a támogatók teljes listája a verseny honlapján olvasható. Az esemény pécsi főszervezői, így Dr. Reményi Péter és Dr. Máté Éva ügyvezető titkárok, továbbá Kovács Mónika koordinátor ezúton is köszönik TTK munkatársainak és hallgatóinak önkéntes munkáját, akik lehetővé tették ennek a nagy rendezvénynek a gördülékeny és sikeres lebonyolítását.