Közös egészségügyi fejlesztések ígérete

okt

27

Beküldte
admin

Előremutató együttműködés körvonalazódik a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara és a University of South-Eastern Norway között a European Digital UniverCity (EDUC) Európai Egyetemi Szövetség keretében! A norvég és a magyar egyetem közti kooperációs lehetőségek feltérképezése 2023 őszén vette kezdetét.

Október 16-án a PTE küldöttsége látogatást tett a USN kampuszán, mely a Drammen folyó partján fekszik. A PTE-t dr. Betlehem József, általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettes és dr. Pandur Attila, a PTE Egészségtudományi Karának tanszékvezető adjunktusa, az Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központ szakmai fejlesztésért felelős vezetője képviselte. A delegációt többek között Pia Cecilie Bing-Jonsson, az USN újdonsült rektora, Cecilie Varsi ügyvezető dékán, valamint az Egészség- és Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese, Aud Mette Myklebust, továbbá számos, a Kar Egészségügyi és Technológiai Központjához kapcsolódó kutató és oktató köszöntötte.


Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)

Lenyűgöz minket az USN Egészség- és Társadalomtudományi Karának innovatív technológiai megközelítése és az iparral való együttműködése.

Értékeljük az innováció iránti elkötelezettségüket és azt, hogy képesek ötvözni az elméleti és a gyakorlati területeket. Nagyon örülünk, hogy közelebbről megismerhetjük egymást, és izgatottan várjuk az EDUC keretében történő további együttműködés lehetőségeit”- mondta el a találkozó kapcsán dr. Betlehem József,  aki egyben utalt arra is, hogy a PTE nemrég bemutatott stratégiájának is szerves része a biotechnológia innovatív megközelítése.


Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)

Kutatási és oktatási együttműködés

A drammeni napon számos közös érdek és probléma került napvilágra, ami jelentős lehetőségeket teremt az EDUC Európai Egyetemi Szövetség keretében történő együttműködésre. Izgalmas időszak elé nézünk

- hangsúlyozta Pia Bing-Jonsson, hamarosan hivatalba lépő rektor. Már tervezi következő látogatását Pécsre, valamint elárulta, hogy a Kar is részt vesz majd egy szimulációs konferencián, melynek 2024 tavaszán ad otthont a PTE.
A delegáció látogatása során a figyelem középpontjában az egészségtechnológia fejlesztéseket támogató projekt, a CoTecH állt.  A projektben az USN más egyetemekkel, egészségügyi szolgáltatókkal, vállalkozásokkal, civil szervezetekkel és önkormányzatokkal együttműködve közösen fejleszt, tesztel és valósít meg új technológiákat az egészségügy területén. A hatékony együttműködés reményében a PTE megvizsgálja majd annak lehetőségét is, hogy hogyan tudna csatlakozni az USN CoTecH projektjéhez.


Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)

A pécsi delegáció megismerkedhetett az USN Egészségügyi és Technológiai Központjának létesítményeivel, többek között a szimulációs részleggel, valamint a radiográfiai és digitális szimulációs laboratóriumokkal. A jelenlévők Hugrun Ösp Egilsdottir és Utheya Salini Thevathas segítségével

betekintést nyerhettek abba is, hogy az USN hogyan alkalmazza a digitális szimulációt az ápolás és a radiográfia oktatásában.

A látogatás során az intézmény akadémiai vezetője, Lena Heyn az USN öt stratégiai fókuszterületének egyikét, a "Jövő egészségügyi és jóléti szolgáltatásait" is bemutatta a pécsi küldöttségnek.


Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)