Előremutató együttműködés körvonalazódik a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara és a University of South-Eastern Norway között a European Digital UniverCity (EDUC) Európai Egyetemi Szövetség keretében! A norvég és a magyar egyetem közti kooperációs lehetőségek feltérképezése 2023 őszén vette kezdetét.
Október 16-án a PTE küldöttsége látogatást tett a USN kampuszán, mely a Drammen folyó partján fekszik. A PTE-t dr. Betlehem József, általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettes és dr. Pandur Attila, a PTE Egészségtudományi Karának tanszékvezető adjunktusa, az Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központ szakmai fejlesztésért felelős vezetője képviselte. A delegációt többek között Pia Cecilie Bing-Jonsson, az USN újdonsült rektora, Cecilie Varsi ügyvezető dékán, valamint az Egészség- és Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese, Aud Mette Myklebust, továbbá számos, a Kar Egészségügyi és Technológiai Központjához kapcsolódó kutató és oktató köszöntötte.
Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)
„Lenyűgöz minket az USN Egészség- és Társadalomtudományi Karának innovatív technológiai megközelítése és az iparral való együttműködése.
Értékeljük az innováció iránti elkötelezettségüket és azt, hogy képesek ötvözni az elméleti és a gyakorlati területeket. Nagyon örülünk, hogy közelebbről megismerhetjük egymást, és izgatottan várjuk az EDUC keretében történő további együttműködés lehetőségeit”- mondta el a találkozó kapcsán dr. Betlehem József, aki egyben utalt arra is, hogy a PTE nemrég bemutatott stratégiájának is szerves része a biotechnológia innovatív megközelítése.
Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)
Kutatási és oktatási együttműködés
„A drammeni napon számos közös érdek és probléma került napvilágra, ami jelentős lehetőségeket teremt az EDUC Európai Egyetemi Szövetség keretében történő együttműködésre. Izgalmas időszak elé nézünk”
- hangsúlyozta Pia Bing-Jonsson, hamarosan hivatalba lépő rektor. Már tervezi következő látogatását Pécsre, valamint elárulta, hogy a Kar is részt vesz majd egy szimulációs konferencián, melynek 2024 tavaszán ad otthont a PTE.
A delegáció látogatása során a figyelem középpontjában az egészségtechnológia fejlesztéseket támogató projekt, a CoTecH állt. A projektben az USN más egyetemekkel, egészségügyi szolgáltatókkal, vállalkozásokkal, civil szervezetekkel és önkormányzatokkal együttműködve közösen fejleszt, tesztel és valósít meg új technológiákat az egészségügy területén. A hatékony együttműködés reményében a PTE megvizsgálja majd annak lehetőségét is, hogy hogyan tudna csatlakozni az USN CoTecH projektjéhez.
Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)
A pécsi delegáció megismerkedhetett az USN Egészségügyi és Technológiai Központjának létesítményeivel, többek között a szimulációs részleggel, valamint a radiográfiai és digitális szimulációs laboratóriumokkal. A jelenlévők Hugrun Ösp Egilsdottir és Utheya Salini Thevathas segítségével
betekintést nyerhettek abba is, hogy az USN hogyan alkalmazza a digitális szimulációt az ápolás és a radiográfia oktatásában.
A látogatás során az intézmény akadémiai vezetője, Lena Heyn az USN öt stratégiai fókuszterületének egyikét, a "Jövő egészségügyi és jóléti szolgáltatásait" is bemutatta a pécsi küldöttségnek.
Fotó: Knut Jul Meland (EDUC)
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.