Megnyitották a PTE-n a 2024/25-ös tanévet

szep

01

Beküldte
admin

Szeptember elsején, a Magyar Felsőoktatás Napja alkalmából rendezett Tanévnyitó Ünnepi Szenátusi Ülésen dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora ünnepélyesen megnyitotta a 2024/25-ös tanévet a dr. Halasy-Nagy József aulában. A jeles eseményt Varga-Bajusz Veronika a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, dr. Bódis József, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány Kuratóriumának elnöke, valamint Péterffy Attila, Pécs Város polgármestere is megtisztelte jelenlétével.

Szeptember elseje, a középkori pécsi egyetemet megalapító pápai bulla dátuma, Pécs Város Napja és 2017-től, az első magyar egyetem alapításának 650. évfordulójától a Magyar Felsőoktatás Napja is, hagyományosan ezen a napon zajlik a tanévnyitó ünnepség, mely idén is az elnökségi tagok bevonulásával kezdődött meg, akik az aula pódiumán foglaltak helyet.
Jelen volt Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere, Fábián Adrián, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánja, Nyitrai Miklós, az Általános Orvostudományi Kar dékánja, Bene Krisztián, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar dékánja, Ágoston István, az Egészségtudományi Kar dékánhelyettese, Kvell Krisztián, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánhelyettese, Erdős Katalin, a Közgazdaságtudományi Kar dékánhelyettese, Zádori Iván, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar dékánhelyettese, Zagorácz Márk, a Műszaki és Informatikai Kar dékánhelyettese, Lengyel Péter, a Művészeti Kar dékánja, valamint Trócsányi András, a Természettudományi Kar dékánja.

Miseta Attila ünnepi köszöntőjében elmondta, hogy az intézménybe ebben az évben ugyanannyi hibahatáron belüli hallgató jelentkezett, mint a tavalyi évben, ami azt jelenti, hogy a 2024/25-ös tanévben is rengeteg friss hallgató érkezett egyetemünkre.
„Amíg korábbi életetekben be voltatok szorítva tanáraitok és szüleitek által abba a napirendbe, ami az oktatási penzum letudása mellett a felkészülést is jelentette, itt már magatokra vagytok utalva.

Ez egy új kihívás. Számunkra, ha lehet, – különösen az alapítványi átállást követően – még fontosabb, hogy mindenki a mintatanterv szerint haladjon előre,

hogy mindenki vegye komolyan azokat a kötelezettségeket, amelyek az egyetemi léttel kapcsolatosak” – húzta alá a rektor, majd ezt követően elmondott néhány gondolatot, melyet nem ő maga, hanem a mesterséges intelligencia írt, mely „többek szerint ugyanakkora kihívás az emberiség számára, ha nem nagyobb, mint az ipari forradalom volt” –  hangsúlyozta a Miseta Attila, majd hozzátette: „úgy gondolom, félelemre nincs ok, viszont ez kihívás a tanárok és nyilvánvalóan a hallgatóság számára is.”

A rektor szerint különösen fontos, hogy azok a hallgatók, akik most lépik át az intézmény kapuit megtanulják ezt az új technológiát megfelelően használni, emellett minél gyakorlatiasabb képzésben vegyenek részt. Beszédét intésként egy Szókratész idézettel zárta: „a hamis szavak nem csak önmagukban ördögiek, de megfertőzik a lelket is”, végezetül hivatalosan is megnyitotta a 2024/25-ös tanévet.

„Míg öt éve 7, három éve 9, idén már 12 hazai egyetem szerepel a világ egyetemeinek legjobb 5 százalékában. Három egyetemünk a top 2 százalékban, egy egyetemünk a top 1 százalékhoz tartozik. Mert ha megpróbálnak minket bezárni, mi a világra nyitunk” – hangsúlyozta beszédében Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, majd röviden beszélt a nemrégiben elindított Pannónia Programról, illetve annak három pilléréről.

„Az elsővel a diákok részképzésben vehetnek részt a világ vezető egyetemein, teljes kreditelismerés mellett. A második egy értékajánlat, amelyben az egyetem a legtehetségesebb diákoknak ad lehetőséget a világ top 250 egyetemének valamelyikében részképzést folytatni. A harmadik pillért ezen továbbhaladva azért hirdettük meg, hogy azon diákok, akik a világ valamely top 100-as intézményében szeretnének tanulni, lehetőséget kapjanak erre. Idén 22 diáknak biztosítjuk álmai elérését”
– mondta az államtitkár.
Kiderült, a kutatási programokban sem maradnak magukra az egyetemek, hiszen a magyar kormány 2024-ben nyolcmilliárd forint keretösszeggel a Horizont Európa programban való részvételhez önerőalapot hozott létre, amely mindeddig 14 egyetem 57 projektjében segítette a megvalósítást. Ugyancsak

kiemelte az egyetemi sport és a duális életpályamodell jelentőségét, megemlékezett a magyar olimpiai csapat tagjairól,

külön gratulált Pupp Rékának, a PTE TTK hallgatójának a dzsúdóban elért ötödik helyezéséért. Emellett mindenkit arra buzdított, szurkoljunk együtt a hazai paralimpiai csapatnak, hiszen „minden ötödik paralimpiai sportoló egyetemi polgárként indul neki a versenynek”. Nem utolsósorban gratulált az első magyar paralimpiai aranyérem megszerzéséhez Konkoly Zsófiának, a Pécsi Tudományegyetem hallgatójának.

Péterffy Attila, Pécs Város polgármestere arról beszélt,  hogy az egyetem vezetőivel közösen azon dolgoznak, hogy az egyetem és város kapcsolata minél szorosabb és minél gyümölcsözőbb legyen, melynek már most is vannak konkrét, kézzelfogható eredményei, például a Pécs-Pogány Repülőtér újranyitása a nagyközönség előtt.
„Rektor úrral több, mint négy éve eltökélt

célunk, hogy a város és az egyetem közötti kapcsolatot szorosabbra fűzzük, mert mind a kettőnknek közös meggyőződésünk, hogy ez minden pécsi és minden egyetemi polgárnak egyaránt érdeke.

Az egyetem közösségének frissessége és dinamizmusa, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Pécs pezseg. Az egyetemi polgárság nélkül ez egy kis csendes, nyugodt város lenne. Ez a frissesség, ez a pezsgés önöknek köszönhető. Köszönet érte!”
Szeptember elseje, nem csak a Tanévnyitó Ünnepi Szenátusi Ülés, de Pécs Város Napja is, melynek alkalmából a PTE számos polgára városi kitüntetésben részesült. A polgármester ebből az alkalomból ismét gratulált a város új díszpolgárának, Vidovszky László professzor emeritusnak, valamint Miseta Attilának, aki délelőtt a város Pro Civitate díját vehett át.

Fotó: Müller Andrea

A polgármester beszédében helyet kapott az a tizenhét, frissen felújított önkormányzati lakás is, melyeket pályázat útján kedvezményesen bocsátanak majd pedagógusok, pedagógusjelöltek részére. Az első lakásokat a nyertes pályázók már a jövő héten birtokba vehetik.
A Tanévnyitó Szenátusi Ülésen keretében hivatalosan is köszöntötték a Pécsi Tudományegyetem azon oktatóit, egykori és jelenlegi hallgatóit, akik az augusztus 20-ai Államalapító Szent István Ünnepe alkalmábó elismerésben részesültek. Ezt követően az ünnepség legjelesebb díjainak átadására került sor.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa az egyetem rektorának javaslatára Nagy Lajos Király Díjat adományoz annak a hazai vagy külföldi természetes személynek, akinek tudományos, művészeti, oktatási, sport, közéleti vagy egyéb kiemelkedő teljesítményét hazai állami vagy nemzetközi kitüntetéssel vagy díjjal ismerték el, vagy közjogi méltóságot visel és hozzájárult a magyar oktatás, tudomány, kultúra fejlődéséhez, a magyar eredmények nemzetközi elismertségének növeléséhez vagy a magyar felsőoktatás fejlődéséhez.

2024-ben a Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése alapján Nagy Lajos Király Díjat vehetett át:

Nagy Imre, professzor emeritus, a Pécsi Tudományegyetemért végzett áldozatos munkája elismeréseként, mellyel hozzájárult a magyar felsőoktatás, a tudomány és a kultúra fejlődéséhez, valamint a Pécsi Tudományegyetem sikereihez.

Pro Universitate Quinqueecclesiensi kitüntetést a rektor javaslatára a Szenátus annak a személynek adományoz, aki jelentős mértékben elősegítette az egyetem jó hírnevének öregbítését, hazai és külföldi elismertségét, az egyetem részére jelentős szolgálatot tett, kiemelkedő szerepet töltött be az oktatás, tudományos kutatás fejlesztésében, színvonalának emelésében, továbbá az intézmény társadalmi kapcsolatainak fejlesztésében.

Pro Universitate Quinqueecclesiensi kitüntetésben részesült:

Németh Péter, akadémikus, nyugalmazott egyetemi tanár, az orvostudományok szerteágazó területein végzett kiemelkedő tudományos tevékenysége, kutatómunkája elismeréseként, a Pécsi Tudományegyetemen betöltött, meghatározó vezetői tevékenységéért, valamint az egyetem jó hírnevének öregbítéséért, hazai és nemzetközi elismertségének növelése érdekében kifejtett lelkiismeretes munkájáért.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa 2024. június 20-ai ülésén az Általános Orvostudományi Kar javaslatára a kiemelkedő tudományos munkájáért, példaértékű oktató és oktatásfejlesztő tevékenységéért, valamint az egészség megőrzése és fejlesztése érdekében kifejtett elkötelezett munkája elismeréseként professzor emerita címet és az egyetem arany kitűzőjét adományozta Füzesi Zsuzsanna professzor asszonynak, az Általános Orvostudományi Kar tanszékvezető egyetemi tanárának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa 2024. június 20-ai ülésén az Egészségtudományi Kar javaslatára az ideg-, és neurológiai tudományok területén végzett több évtizedes magasszintű szakmai, oktatói és kutatói munkájáért, valamint a karon végzett kimagasló oktatói tevékenységének elismeréseként professzor emeritusi címet és az egyetem arany kitűzőjét adományozta Gáti István professzornak, az Egészségtudományi Kar egyetemi tanárának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa 2024. június 20-ai ülésén az Általános Orvostudományi Kar javaslatára professzor emeritusi címet és az egyetem arany kitűzőjét adományozta:

Pajor László professzornak, az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanárának a hosszú évtizedeken át mutatott kiváló oktató, kutató, és diagnosztikus tevékenysége elismeréseként,

Melegh Béla professzornak, az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanárának folyamatos magas szintű kutatómunkája elismeréseként

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi docensi címet és az egyetem ezüst kitűzőjét vehette át Kovács Csaba Róbert, az Állam- és Jogtudományi Kar óraadó tanára, nyugalmazott törvényszéki tanácselnök, címzetes táblabíró.

Hankó Balázs, Magyarország kulturális és innovációs miniszterének a fenntartóval egyetértésben tett javaslatára Sulyok Tamás köztársasági elnök 2024. szeptember első napjától egyetemi tanárrá nevezte ki Benke József Zoltánt, az Állam- és Jogtudományi Kar docensét.                        

Végezetül a hallgatói kitüntetések, elismerések átadása, illetve Fiser Bence, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnökhelyettesének beszéde következett.
„Az egyetemi tudást, gondolkodásmódot és szemléletet ad, de ezzel együtt hadd hívjam fel tisztelt elsőéves hallgatótársaim figyelmét arra is, hogy ezeket nem csak a tanórákon lehet és kell elsajátítani.

Az egyetemista élet önmagában legalább akkora tanítómester, mint professzoraink.

Ezért én arra bátorítanék mindenkit, hogy éljen az egyetem adta lehetőségekkel, és törekedjen arra, hogy minél többet vigyen ebből magával. Ebben segítséget nyújt számotokra az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat és annak kari részönkormányzatai. Hogy a gyerekkori kedvenc regényemet idézzem, a Roxfortban nem maradnak magukra azok, akik segítséget kérnek. Azt gondolom, így van ez a PTE családban is” – mondta köszöntőjében Fiser Bence.

Az egyetem rektora Egyetemi Sportéletért Díjat adományozhat azon személyeknek, szervezeteknek, akik aktív szerepvállalásukkal, áldozatkész munkájukkal és kiemelkedő sport- vagy sportszervezői teljesítményükkel méltón öregbítették egyetemünk hírnevét.

Egyetemi Sportéletért Díjban részesült:

Gelencsér Gergő, az Általános Orvostudományi Kar hallgatója, aki szereplésével nagyban hozzájárul a PEAC labdarúgó csapatának NB3-as sikereihez, mindemellett a tanulmányaiban is kiemelkedő teljesítményt nyújt.

Jászó Ádám, a Műszaki és Informatikai Kar hallgatója, aki a párizsi olimpiai játékokon is képviselte hazánkat, valamint számos versenyen, egybek között Európa és Országos Bajnokságokon is kimagasló teljesítményeket ért el.

Molnár Dávid, az Egészségtudományi Kar hallgatója, aki a PTE asztalitenisz játékosaként Universiade-n, EUSA-n, valamint a PEAC bajnok és BL-ben induló csapatának tagjaként képviseli eredményesen Egyetemünket.

Perjés Beatrix, a Természettudományi Kar adjunktusa, szakosztályvezető, koreográfus, edző, a PTE Táncoló Egyetem projektmenedzsere, valamint a PTE Táncegyüttes művészeti vezetője, akinek kimagasló oktató-nevelő munkája a tánc, a zene, a művészet és a sport ötvözésével, személyes példamutatásán keresztül is érvényesül.

Kovács Sebestyén, az Egészségtudományi Kar végzett hallgatója, aki a PTE asztalitenisz játékosaként Universiade-n, EUSA-n és számos versenyen képviseli eredményesen Egyetemünket, és aki az elismerést a későbbiekben veszi át.

Az egyetem rektora Egyetemi Kultúráért Díjat adományozhat azon személyeknek, szervezeteknek, akik aktív szerepvállalásukkal, áldozatkész munkájukkal és kiemelkedő művészeti, kulturális tevékenységükkel méltón öregbítik Egyetemünk hírnevét.

Egyetemi Kultúráért Díjat vehetett át:

Egyed Bulcsú, az Általános Orvostudományi Kar végzett hallgatója, a Kar Gólyatáboraiban, mint instruktor, a Hallgatói Önkormányzatban a Rendezvényszervezési Bizottság aktív tagjaként végzett kiemelkedő és állhatatos munkájáért.

Marosvölgyi György, az Általános Orvostudományi Kar végzett hallgatója, aki a kar Marketing és Kommunikációs Osztályának munkáját támogatta a hallgatótoborzás terén, középiskolás diákokat mentorált, középiskolás diákoknak szóló eseményeken, rendezvényeken vett részt. Munkájával hozzájárult a sikeres hallgatótoborzási folyamatokhoz.

Mihály Veronika, az Általános Orvostudományi Kar végzett hallgatója, aki a kar Marketing és Kommunikációs Osztálya által végzett hallgatótoborzó tevékenységet támogatta, középiskolás diákok mentoraként, toborzási rendezvények, eseményeken való részvételével hozzájárult a Kar sikeres hallgatótoborzó tevékenységéhez.

Sándor Csongor, az Általános Orvostudományi Kar végzett hallgatója, aki a kar Marketing és Kommunikációs Osztálya által végzett hallgatótoborzó tevékenységet támogatta, középiskolás diákok mentoraként, toborzási rendezvények, eseményeken való részvételével hozzájárult a Kar sikeres hallgatótoborzó tevékenységéhez.

Somogyi Bianka, az Általános Orvostudományi Kar végzett hallgatója, aki a kar Marketing és Kommunikációs Osztálya által végzett hallgatótoborzó tevékenységet támogatta, középiskolás diákok mentoraként, toborzási rendezvények, eseményeken való részvételével hozzájárult a kar sikeres hallgatótoborzó tevékenységéhez.

Szijártó Máté Zoltán, a Gyógyszerésztudományi Kar hallgatója, aki aktív szerepvállalásával, áldozatkész munkájával és kiemelkedő művészeti, kulturális tevékenységével méltón öregbítette az egyetem hírnevét.

Spiegel Soma, Hiegl Zsombor, Hizsnyik Borbála, Juhász Péter, Takács Anna, Wilhelm Valintin András, Kovács Kitti, Novreczky Flóra, Kovács Gergő Bendegúz, Torma Viktória, Stankovics Kartal, a Műszaki és Informatikai Kar hallgatói, akik aktív szerepvállalásukkal, áldozatkész munkájukkal és kiemelkedő művészeti, kulturális tevékenységükkel méltón öregbítik a Pécsi Tudományegyetem hírnevét. A díjat Kovács Éva, egyetemi docens, a televíziós műsorkészítők szakmai vezetője, a kar kommunikációért felelős dékáni megbízottja vette át.

György Hajnal, a Művészeti Kar intézeti menedzsere, a Képzőművészeti Intézet napi ügyeiben végzett áldozatos és nélkülözhetetlen munkájáért, valamint a kar kulturális életének szervezésében betöltött fontos szerepéért. 

Az egyetem rektora Alma Mater Emlékérmet adományozhat évente egy fő diplomát szerző és egy fő doktori fokozatot szerző egyetemi polgár részére, amennyiben kiemelkedő tanulmányi eredménye mellett az egyetemi közösségért is jelentős, meghatározó munkát végzett.

Alma Mater Emlékérem kitüntetést vehetett át:

Szigeti Dalma, a Természettudományi Kar végzett hallgatója, aki az egyetemi évek alatt kiemelkedő tanulmányai mellett sokat tett a hallgatói közösségért is. A Hallgatói Önkormányzat tagjaként, majd vezetőjeként elkötelezetten tevékenykedett a karért. Az oktatók hallgatók közti hatékony kommunikációt mindig is szívügyének tekintette, és rengeteget tett a fejlesztése érdekében.

Závodi Bence, a Tehetséggondozó Iroda irodavezető-helyetteseként nyújtott kiemelkedő tehetséggondozó tevékenysége elismeréseként. 

Az Egyetem rektora Pro Universitate Juventutis Díjat adományozott két főnek, kiemelkedő tanulmányi eredménye, valamint a tudomány, a művészetek, vagy a sport területén kifejtett sikeres teljesítménye elismeréseképpen.

Pro Universitate Juventutis Díjat vehetett át:

Kovács Veronika, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar HÖK elnökhelyetteseként és a PTE BTK KTDT hallgatói tagjaként végzett kiemelkedő közösségi tevékenységéért, valamint a 2024. évi tavaszi BTK Kari Tudományos Diákköri Konferencia Irodalomtudomány szekciójában elért 1. helyezéséért.

Illés Gergő, a Természettudományi Kar doktorandusza, kiemelkedő tanulmányi eredménye, OTDK első helyezése és magas hatástényezőjű közlemény társszerzősége elismeréseképp, aki az elismerését a későbbiekben vesz át.


A 2024/2025-ös tanévet Kajtár Edvárd, a Pécsi Egyházmegye teológia tanára áldotta meg, aki ünnepi beszédében elsőként a koronavírus járvány alatti digitális kihívásokról, a pandémia következtében végbement változásokról beszélt.
„A mindennapjainkat egyre mélyebben és egyre szélesebb horizonton átszövő

digitalizáció nemcsak az egyetem tudományos munkamódszerének és munka etikájának tesz fel húsbavágó kérdéseket, hanem az oktatás, vagyis a tudományos ismeretek megosztásának, és az ezektől el nem választható intellektuális szemléletmód kibontakoztatásának is.

Ahogyan a tudományos munkamódszereinket tekintve mi ma már nem úgy vagyunk kutatók és tudósok, mint eleink 40-50 éve, ugyanígy az oktatói és tudományos nevelési módszereink sem lehetnek ugyanolyanok, mint egykoron.”

Példaként említette a kutatómunka felgyorsulását és egyszerűsödését, melynek során már nem szükséges heteket, hónapokat levéltárakban és könyvtárakban eltölteni, hiszen az interneten ma már majdnem minden szükséges információ megtalálható. Kajtár Edvárd szerint a kutatás és oktatás világában egyre nagyobb teret kapó digitális világ érzékenyen érinti nem csak az oktatás és a kutatás területét, de az identitásunkat is, mint azt aláhúzta,

„Az egyetem olyan, mint egy mágneses tér, ahol nemcsak az ismerni és tudni akarás vonzása alakítja a szellemet, hanem azok is mind, akiket ez az erő összeránt és egyben tart. Az egyetem az egyetemi polgár életalakító kapcsolatainak is a tere. Egy olyan valóság, amelyhez már nem fér hozzá a Google-fordító, a Wikipedia, vagy a ChatGPT”

Az ünnepi műsor, mely a PTE Youtube csatornáján visszanézhető, az Európai Unió himnuszával zárult.