Megszépülni és fejlődni

dec

11

Beküldte
admin

Lezárult a „Gyakorlóiskolák infrastrukturális fejlesztése” című pályázat, melynek köszönhetően 800 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból fejlesztették a Pécsi Tudományegyetem három pécsi gyakorlóiskoláját. A projekt záróünnepségére december 11-én a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnáziumában került sor.

A fejlesztések során korszerűsítették az épületek energetikáját, az építészeti felújítás alatt közel száz nevelési-oktatási terem, illetve az azok elérését szolgáló folyosók, és egyéb közös helyiségek újultak meg. A PTE Babits Mihály Gimnázium sportudvarán rekortán burkolatú futópályát alakítottak ki, egy másik európai uniós pályázatból ez az intézmény, illetve a Deák Ferenc Általános Iskola napelemes korszerűsítésen is átesett. A három épületben összesen 35 klímaberendezést is szereltek fel. A támogatási összegből jelentős mértékben bővítették az intézmények eszközparkját is, az

összesen mintegy 4600 új eszköz között olyan tételek szerepelnek, mint 59 modern, interaktív okostábla, laptop, projektor, asztali számítógép, emellett rengeteg új hangszer, sporteszköz és iskolabútor került az intézményekbe.

A tantermekbe így korszerű, ergonomikus és esztétikus tanulói és tanári bútorok kerülhettek. A most beszerzett eszközök a napi használaton, az intézmény tanulóinak támogatásán túl a pedagógus hallgatók gyakorlati és módszertani képzését is segítik.

„Úgy gondolom, ez egy igazi sikerprojekt!” mondta dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora a záróünnepségen, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik valamilyen formában hozzájárultak a projekt sikerességéhez.  A 800 millió forintos támogatás kapcsán kiemelte, hogy annak összegével az egyetem és a tagintézmények jól gazdálkodtak, abból

csupa szükséges és fontos beruházás, felújítás valósult meg.


Dr. Gerner Zsuzsanna
, a PTE Tanárképző Központjának főigazgatója arra emlékeztetett, hogy

az iskola, mely egy görög eredetű szó, eredendően nem épületet vagy helyiséget jelentett, hanem szívesen végzett, kellemes, sőt gyönyörködtető foglalatosságot.

Ennek kapcsán hangsúlyozta mennyire fontos, hogy a tanárképzésben résztvevő hallgatók a szakmai gyakorlatuk során ne csak tanuljanak és tanítsanak, de jól is érezzék magukat:
„Hallgatói véleményezésekkel, visszajelzésekkel alátámasztható az a kijelentés, miszerint a gyakorlaton szerzett tapasztalat döntően befolyásolja a hallgatók pályán maradását. Az, hogy egy tanárjelölt oklevéllel a kezében a pályán marad-e, tényleg tanár lesz-e az elsősorban azon múlik, hogy az első megméredtetésekkor, amikor először áll egy osztály előtt, milyen tapasztalatokra tesz szert.” A projektben megvalósult infrastrukturális fejlesztések véleménye szerint hozzájárulnak ahhoz, hogy a diákok, a gyakorlatukat töltő hallgatók, és az oktatók átélhessék a fent említett, eredeti „szkolé”-t.

Turi Katalin, a PTE Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda igazgatója ugyancsak köszönetet mondott a projektben közreműködőknek, mint mondta, pályája során sok alkalommal élt már át felújítást, vagy annak mondott tevékenységet, de ezúttal a megvalósult fejlesztések valóban minőségi munkát foglalnak magukban.
„Ami ezt a beruházást kiemeli, és amit végtelenül meg kell köszönjek a vezetőtársaim nevében, az a minőség.

Ide olyan eszközök kerültek, amelyek valóban a jövő század eszközei,

amelyekről úgy gondolom, nagyon sokáig fogják még szolgálni a tanulóinkat” – mondta Turi Katalin. Hangsúlyozta, hogy a most beszerzett eszközök többek egyszerű használati tárgyaknál, a székek például ergonomikusan kialakított bútordarabok, melyek a gyermekek egészségét is szolgálják, a több száz felszerelt lámpatest nem csak fényt ad, de energiatakarékos is. Az újonnan felszerelt klímaberendezések kapcsán azt is elmondta, nagyon fontosnak tartja a proaktív szemléletet, ezért egy másik projektből két intézmény tetejére napelemek is kerültek, melyek hozzájárulnak majd ezeknek az eszközöknek az energiahatékony működtetéséhez.

A jelenlévőket Sulyok Andrea, a Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tagintézmény-vezetője vezette körbe a zárórendezvény helyszínéül szolgáló Babits Mihály Gyakorló Gimnáziumban, és mutatta meg az itt megvalósult fejlesztéseket.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.