A tudomány és a művészet nem egymástól elszigetelt világok – erre világított rá a Pécsi Tudományegyetem rektora által indított A jövő most történik című előadássorozatának legutóbbi állomása, amelyen a Művészeti Kar (MK) kapott lehetőséget a bemutatkozásra a Közgazdaságtudományi Karon. „Ne csak okosak legyünk, hanem szépek is!” – hirdette az esemény alcíme, amely három előadással járta körbe a művészet innovációs lehetőségeit, a mesterséges intelligencia hatásait és a vizualitás szerepét a tudományos gondolkodásban.
A Pécsi Tudományegyetemen A jövő most történik előadássorozat célja, hogy az intézmény karai lehetőséget kapjanak saját tudományterületük bemutatására, miközben erősödik az egyetemen belüli együttműködés és információáramlás.
Az eseményt a PTE rektora, dr. Miseta Attila és a Művészeti Kar dékánja, dr. Lengyel Péter nyitották meg. „A Művészeti Kar egy üde színfolt az egyetem palettáján…A művészetnek helye van és mindig fogunk anyagi forrást találni a támogatására” – hangsúlyozta a rektor.
Az első előadó, dr. Előd Ágnes, Innovációs projektek a Művészeti Karon című prezentációjában arra hívta fel a figyelmet, hogy a PTE egyedülálló helyzetben van Magyarországon, hiszen kevés olyan tudományegyetem létezik, amely ennyire erős művészeti karral rendelkezik.
„Az autonóm művészképzés nemcsak önmagában érték, hanem egy szellemi bázist is jelent az interdiszciplináris tevékenységekhez” – hangsúlyozta az előadó.
A kar jelenlegi innovációs projektjei is ezt a szemléletet tükrözik. Az egyik kiemelt fejlesztés a 3Delight projekt, amely áttetsző, 3D-nyomtatott porcelánt hoz létre akár 1 mm-es falvastagsággal – egy eddig megoldhatatlannak hitt technológiai áttörés. „Ez az új technológia nemcsak az iparművészet számára jelent új lehetőségeket, hanem a design és az építészet területén is forradalmi változásokat hozhat” – emelte ki Előd Ágnes.
Hasonlóan innovatív projekt a digitális designer cipőgyártás, amely nemcsak egyedi dizájnt tesz lehetővé, hanem az ortopéd szempontokat is figyelembe veszi. A fejlesztés egyesíti a mesterséges intelligenciát és a precíziós gyártási technológiákat, így a cipők nemcsak látványosak, hanem kényelmesebbek is lehetnek. Továbbá szó esett a showdrone-ok használatáról, valamint egy új látótérvizsgálati módszerről is, továbbá a mesterséges intelligencia használatáról.
Almási László, A művészet reneszánsza a mesterséges intelligencia korában című előadásában az adatvizualizáció szerepét és a mesterséges intelligencia térnyerésének hatásait vizsgálta. „Az adatvizualizáció az egyik leghatékonyabb módja az információk feldolgozásának és bemutatásának.
A művészet, a tudomány és a technológia szimbiózisából jön létre”
– kezdte előadását. „Az MI-t nem ellenségként kell kezelni, hanem eszközként” – mondta az előadó, reflektálva a technológia által felvetett etikai kérdésekre.
Káprázat című előadásában Bullás József, festőművész, a vizuális művészet és az észlelés kapcsolatát vizsgálta. Előadásában olyan optikai illúziókat és vizuális trükköket mutatott be, amelyek a művészet és a pszichológia metszéspontján helyezkednek el.
„A látás sosem csupán egy passzív folyamat. Amit érzékelünk, az mindig egyfajta interpretáció, amelyet az agyunk alakít ki”
– mondta a festőművész, bemutatva, hogy a művészet hogyan képes manipulálni a néző észlelését. Bullás József előadása nemcsak a művészeti alkotások befogadásának pszichológiai hátterét tárgyalta, hanem arra is rávilágított, hogy a vizuális élményeket milyen módon lehet tudatosan formálni a művészet és a média területén.
Az előadások közös nevezője az, hogy a művészet nem csupán önálló területként létezik, hanem interdiszciplináris kapcsolódási pontokat teremt más tudományágakkal. „Erős művészeti kar nélkül egy tudományegyetem láthatósága és versenyképessége csökken” – hangzott el dr. Előd Ágnes előadása alatt.
A Jövő most történik előadássorozat következő állomásán, április 15-én ismét egy új kar mutatkozik be, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar. Előadásának témája: Tanulás és tanítás az információ korában: a digitális kultúra hatása a pedagógiai gyakorlatra”, tovább erősítve a Pécsi Tudományegyetem belső együttműködését és a tudományos párbeszédét.
Az előadássorozat korábbi állomásai:
Tudományos Publikációk Napja 2024
A változó világ kihívásai a mesterséges intelligencia korában
„Per aspera ad astra” - aktuális szabályozási kihívások a világhálón és a világűrben
Digitalizáció és innováció a betegellátásban és a kutatás-fejlesztésben
Természettudományok a mindennapokban
LIVING LAB’ – komplex mérnöki megoldások
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.