A tizenhatodik Pollack Expo kezdődött el április 13-án az Expo Centerben, a PTE Műszaki és Informatikai Kar szervezésében. A csaknem 150 kiállító mellett - a hagyományokhoz híven - szakmai előadásokra és workshopokra is sor került, a plenáris előadások keretében pedig ismét a jövő nagy kihívásairól esett szó.
“A Pollack Expo igazi sikertörténet,
és nemcsak azért,mert már tizenhatodik alkalommal rendezik meg, még csak azért sem, mert 134 kiállító jelent meg, hanem mert léte egy olyan network meglétét feltételezi, mely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az innovativitás és az ipari kapcsolatok terén sikeresek lehessünk” - mondta el dr. Betlehem József, a PTE általános és stratégiai rektorhelyettese.
Decsi István kancellár, egyben az UQA kurátora és a rendezvény védnöke hozzátette: “A Pollack Expo a PTE legnagyobb léptékű partnereket is felvonultató eseménye. Találkozási pont, kiállítás és fórum, egyben pedig a régió szakmai kapcsolatainak fontos színtere.”
“Pécs egyetemváros, így feladata építeni az egyetem erősségeire” - mondta el Ruzsa Csaba, a város alpolgármestere, majd utalt arra, hogy egy olyan chipgyártással foglalkozó cég költözik hamarosan Pécsre, mely az oktatáshoz is szervesen kapcsolódik majd.
Az építési minőség fontosságát hangsúlyozta beszédében Buday-Malik Adrienn, az ÉMI Nonprofit Kft. vezérigazgatója. A MIK-kel kötött korábbi együttműködésünk megújítási lehetőségeire is utalt, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy még ebben az évben átadásra kerül egy nemzeti mintaház park Szentendrén.
Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a régió gazdasági leszakadásáról beszélt, melynek megfordításáért a PBKIK igyekszik tenni. Síkfői Tamás a tavaly szignált, a város, az egyetem, a kamara és a kormány között létrejött stratégiában látja megoldást, mely révén a kormányzat elindított egy dél-dunántúli gazdaság-felzárkóztatási programot.
“Kettős célunk volt ma: a hallgatói sikerek bemutatása és sokféle ipari partnerünk bemutatása”
- fogalmazott dr. Zagorácz Márk, a MIK általános dékánhelyettese, majd hozzátette: a hagyományos képzéseken túl egyre több olyat is indít a MIK, melyek kifejezetten a piaci igényekre reagáló, rövid ciklusú képzések. “Külön öröm, hogy a partnerek között is egyre több a volt hallgatónk” - mondta el. Ezután a plenáris ülésen négy különböző irányú, ám a kar kapcsolatait, a fejlődés iránti elkötelezettségét is megmutató momentumra került sor.
A Huawei SEEDs Kiválósági Ösztöndíjról esett szó, mely hallgatók és oktatók számára egyaránt szól. A 2014-ben indult kezdeményezés eddigi futamideje alatt csak Pécsről 12 hallgató juthatott el Kínába, a Huaweihez.
A Pollack Expo keretében került sor a Siemens támogatói adományának átadására, mely 6 millió Forint értékű laborfejlesztést tesz lehetővé a PTE MIK számára, a technológia és az innováció jegyében, de legfőképpen azért, hogy az egyre fontosabb humán erőforrás fejlesztéséhez hozzájáruljon a Siemes.
A Tervezz te is ökoházat verseny díjátadójának is az expo adott otthont. Erre technikumokban tanulók jelentkezhettek. Szaffenauer József, a szemléletformálást elősegítő megmérettetés ötletgazdája elmondta, hogy a háromfordulós vetélkedő döntőjébe székesfehérváriak, salgótarjániak és pécsiek kerültek - végül székesfehérvári győzelem született.
A hárommilliós összdíjazású Körber Innovathon hallgatói innovációs ösztöndíj-pályázat eredményhirdetésére is a Pollack Expon került sor. Ezen második és harmadik helyet nem osztottak ki, két csapat kapott első díjat.
A plenáris ülés zárásaként két előadásra került sor: az egyiket Szabó Róbert tartotta, a Huawei tevékenységéről, Kihívás vagy lehetőség az energiaátmenet? címmel, a másikat Zempléni Balázs, a Starschema Kft. munkatársa tartotta, és a Chat GPT-ről szólt. Utóbbiról cikkünk ezen a linken érhető el.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.