Sárkányfogak és tündérek

okt

04

Beküldte
admin

Az országban egyedülálló Fogtündér program 2021-ben indult a fél-négy év közötti gyermekek fogászati szűrővizsgálata és tanácsadás céljából, a gyerekek azonban annyira élvezték a találkozásokat a Fogtündérrel és segédjeivel, hogy a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Fogászati és Szájsebészeti Klinika az idei évben, október 3-án életre hívta az első Fogtündér Családi Napot.

A program kezdeményezője dr. Balásné dr. Szántó Ildikó, a PTE KK Fogászati és Szájsebészeti Klinika Gyermek- és Ifjúsági Fogászati Tanszékvezetője volt, azonban az nem jöhetett volna létre támogatók nélkül, annak megvalósulását a Pécsi Civil Pályázati Alap, a Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség, és a Bethlen Gábor Alapítvány segítették.

Egy gyors regisztrációt követően a gyerekek elsőként egy alapos szűrővizsgálaton vettek részt, ahol fogmosási szokásaikról is kérdezték őket. Voltak, akik büszkén mesélték, hogy naponta háromszor is mosnak fogat, mások őszintén bevallották, hogy a reggeli fogmosás bizony olykor elmarad.

A doktornénik és -bácsik kedvesen felhívták minden apróság és szüleik figyelmét is arra, hogy a reggeli fogmosás legalább olyan fontos, mint az esti.



A szűrővizsgálatot követően különböző állomásokon más-más tudással gyarapodhattak a gyerekek, és bár a programok többsége regisztrációköteles volt, a fogászati klinika munkatársainak rugalmassága és profizmusa lehetővé tette, hogy mindenhol mindenki sorra kerülhessen.

Az első állomáson fogacskákat lehetett horgászni, négy kifogott fogacska után egy foglalkoztató könyvet kaptak ajándékba az apró horgászok, a Mosolygó fogacskák játékos formában ismerteti meg a fogápolás fontosságát a gyerekekkel és szüleikkel.

A következő pultnál igen látványosan szemléltették, milyen makacsul tudnak ragaszkodni a lepedékek a fogainkhoz. A gyerekek egy néhány fogból álló fogászati modellt kaptak kézbe, melyet előzőleg jócskán bekentek mogyorókrémmel, fogkefe segítségével ettől kellett megtisztítaniuk a fogacskákat, ami elég komoly munkának bizonyult. Az egyik kislány meg is jegyezte az apukájának, jobb lesz, ha ezentúl lemond a Nutelláról.
Egyre több gyermek használ elektormos fogkefét, ezért külön állomáson annak helyes használatát is bemutatták a Fogtündér segédjei. Mint mondták,

az elektromos fogkefe kiválasztásakor két dolgot érdemes szem előtt tartani:

Az egyik, hogy a készülék jelezze, ha használója túl erősen nyomja rá a fogkefét a fogaira, hiszen ez nem csak a fogaink zománcos felületét, de az ínyeket is károsíthatja. A másik fontos szempont az időzítő, a legtöbb középkategóriás eszköz rezgéssel, vagy hangjelzéssel már képes figyelmeztetni a használót, hogy váltson fogmosási területet. Az ideális fogmosási idő 2-3 perc. Az elektromos fogkefét egészen másként kell alkalmazni, mint a hagyományosat, elmaradnak a megszokot körző, söprő mozdulatok, ezek helyett a fogkefe fejét néhány másodpercenként kell "átléptetni" egyik fogról a másikra, külön elvégezve a műveletet azok külső, belső és felső részén. A mozdulatsort próbafejek segítségével a gyakorlatban is ki lehett próbálni.

A legbátrabbak hatalmas, tátongó lyukaktól elcsúfult sárkányfogakat is tömhettek, az immár helyrehozott fogat pedig emlékként magukkal is vihették. A Fogtündér Családi Nap utolsó állomásán Lakatos Norbert vaklufis közreműködésével a gyerekek megalkothatták a saját lufiból készült Fogtündérüket.