Egyedüli magyar versenyzőként a PTE „Lungs of the City” nevű csapata jutott be a Solar Decathlon Europe 2022 verseny 18 országot képviselő megmérettetésébe, melyet a németországi Wuppertalban rendeznek júniusban.
A verseny célja, hogy a mérnökhallgatók kreativitására és innovációs képességére építve egyetemi kutatócsoportok és ipari szereplők működjenek együtt, és olyan energiahatékony épületeket tervezzenek és építsenek fel mindössze 14 nap alatt, amelyek a megújuló energiahordozókra alapozva, fenntarthatóságot demonstráló mintaotthonok lehetnek. 2019-ben négy díjat sikerült elnyernie a PTE akkori konzorciumi csapatának a HUNGARIAN NEST+ épületkoncepciójával.
2022-ben a PTE csapata – 14 doktorandusz, 49 alap- és mesterszakos hallgató, és az őket segítő 9 szakoktató – két kérdésre keresi a választ. Az egyik az ökológiai fenntarthatóság és a környezetpozitív építészet útjainak fejlesztése. A másik, hogy miképpen lehetne a végzettek kreatív erejével Pécs gazdaságát fellendíteni.
A PTE-n végzett hallgatók ugyanis szívesen pécsiek maradnának, ha lenne megfelelő érvényesülés számukra a munkában, értékarányos fizetés és megfizethető lakhatás. A Lungs of the City ezekre az igényekre rezonálva fogalmaz meg egy városi tömbfejlesztést a belváros és a Zsolnay Negyed közé ékelődve. Ez az RGB projekt.
Egy olyan
negatív emissziós erőteret terveznek, mely a végzettek megfizethető és zöld otthona lehet:
egy olyan tér, melyben kreativitásuk szárnyakat kaphat. Innovatív építészeti megoldásokat vetnek be, amiket első körben a Solar Decathlon keretein belül tesztelnek.
Az RGB projektben az E+ életciklusra vetített zöld energiatöbbletet jelent. Ennek érdekében az épület köré különböző energiatereket építenek majd. Déli oldalról például egy naptér ad télen előmelegített hőt a belső térnek, nyáron viszont átszellőztetve leveszi a hőterhelést az épületről. Kísérleti jelleggel egy szivattyúrendszert is tesztelnek a bemutatóépületben. A naptér előtt kialakított gyökérzónás „tó” tisztítja az épületben keletkező szürkevizet. Az örökzöld homlokzat szűri a port, a hangokat. Az épület tetejének felén napelemek lesznek, egy része aktív zöldtető, a harmadik pedig az esővíz gyűjtését szolgálja. A szomszéd felé eső homlokzat kapcsán Wuppertalban azt szimulálják majd, hogy van-e realitása a sötét színű homlokzatburkolat mögött felmelegedő levegőből hőt nyerni és azt is beforgatni az épület belső hőháztartásába. A ház „belső bőre” a vályogrostlap, a magyar népi építészet hagyományos, 100%-ban újrahasznosítható építőanyaga, mely a páratartalmat szabályozza.
A -E az életciklusra vetített károsanyag-kibocsátás csökkentését jelenti. Az épület faszerkezeteit egy most folyó kísérleti fejlesztés mentén a csapat szeretné Magyarországon megtermelt fából készíteni (jelenleg hazánkban csak import épületfa áll rendelkezésre), így – ha sikerül a kutatás során kimutatni, hogy a létrehozott hossztoldott ragasztott faszerkezetek megfelelőek – megspórolható a károsanyag-kibocsátás, melyet a faanyag szállítása okoz. Az épület hőszigetelése újrahasznosított papír, fagyapot és farostlemez.
A projekt szíve az épületekben születő közösség. Olyan tereket álmodtak meg, melyek lehetőséget teremtenek a lakók együttműködéseire (pl. közösségi kert és park, nagy közös konyha, és közösségi munkatér).
A Solar Decathlon Europe versenyre létrehozott mintaprojektben ennek az épülettömbnek a „főpróbája” zajlik majd.
A projektépület a versenyidőszak idején épül fel Wuppertálban. Azt, hogy mennyire váltja be a hozzá fűzött energetikai és környezettudatos reményeket, egzakt mérésekkel tesztelik majd.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.