Új MI alapú gyógyszerfelismerő rendszer segíthet a kórházakban

aug

13

Beküldte
admin

A Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara egy mesterséges intelligencia (MI) alapú gyógyszerfelismerő rendszert fejlesztett, amely nagyban javíthatja a kórházi gyógyszeradagolás biztonságát és hatékonyságát.

A dr. Ashraf Amir Reza, a PTE GYTK tanársegédje által vezetett projekt  –  amely elnyerte a PTE Kutatói Innovációs Díjat “Gyógyszerek biztonságos alkalmazását támogató mesterséges intelligencia alapú gyógyszerfelismerő modell és mobil alkalmazás” témában  –  célja, hogy a kórházi személyzet munkáját támogassa, minimalizálva az esetleges hibákat a gyógyszerek kiosztásakor. A rendszer jelenleg 30 szájon át bevehető gyógyszert képes felismerni, de a fejlesztők célja, hogy ezt a számot 80-ra növeljék, így a kisebb kórházakban is alkalmazható legyen.

Az MI-alapú alkalmazás már klinikai környezetben is bizonyított, és nemzetközi érdeklődést is kiváltott, egyebekközött az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetsége is díjra jelölte. A projekt 10 millió forintos támogatást nyert a Dr. Jakab Ferenc Proof of Concept (PoC) pályázaton, amit a hardveres prototípus fejlesztésére és az algoritmus továbbképzésére fordítanak.

A kutatók egy integrált kamerarendszerrel ellátott, 3D nyomtatással készülő prototípust is fejlesztenek, amely lehetővé teszi a pontosabb gyógyszerazonosítást. A projekt következő lépése az ipari és szakmai partnerek bevonása, a fejlesztők reményei szerint pedig a rendszer hamarosan széles körben elérhetővé válik, és értékes eszközt nyújt a kórházi személyzet számára a mindennapi munkájuk során.