A PTE Egyetemi Borbirtok épül, szépül, megújul! Madaras Zoltán, a Pécsi Egyetemi Borbirtok vezetője, a kutatóintézet elnöke összegzi az idei év terveit.
“Arculatot váltanak a Pécsi Egyetemi Borbirtok borai, talán ez az első legszembeötlőbb változás (az új címkékről részleteiben is beszámolunk majd! - a szerk.). Aki ellátogatott a napokban a Szentmiklós-hegyi telephelyre, az tudja, hogy az épület előtti tér új burkolatot kapott, ami nem csak praktikumában, de esztétikailag is sokat tesz hozzá a hely önmagában is elragadó hangulatához. A megújult külsőbe öltöztetett boraink kaphatóak a Pécsi Vásárcsarnokban, illetve a PTE hivatalos webshopjában is, ez már sokaknak evidencia.
Hogy még közelebb hozzuk az egyetemi polgárokhoz a vásárlás lehetőségét, egy, a campusokra kihelyezett átvevőpont hálózatot tervezünk létrehozni, melynek első eleme a napokban indul el a PTE Állam- és Jogtudományi Karának földszintjén, a helyi HÖT Irodával együttműködve. Célunk az, hogy akik webshopon keresztül rendelnek,
saját campusuk átvevőpontján minél hamarabb és minél kényelmesebben átvehessék a termékeket.
A jogi karon létesülő átvevőpont tapasztalataira alapozva építkezünk majd további helyszíneken - azt már most elárulhatom, hogy az orvoskarral és a TTK-val egyeztettünk már és eddig minden telephelyről támogató visszajelzéseket kaptunk kezdeményezésünk kapcsán.
Termékeink – és itt nem csupán a borainkra gondolok – ismertségének növelése érdekében minden egyetemi polgárnak folyamatos egyetemi kedvezményt biztosítunk különböző kampányok részeként az év során, melyet minden, általunk előállított termékre be lehet majd váltani, beleértve a mustot, a szőlőlevet…
Kevesen tudják, hogy a kutatóintézetben közel 100 különböző féle csemegeszőlő terem. Terveink szerint a nyár folyamán csemegeszőlőt is fogunk értékesíteni, hiszen szeretnénk megmutatni, hogy mi a különbség a helyben szüretelt és másnap kiszállított friss csemegeszőlő és a bevásárlóközpontokban kapható, több ezer kilométerről érkező, ellenőrizetlen körülmények között, sokszor ismeretlen növényvédelemmel kezelt területről beszállított csemegeszőlő között. Felelős apaként én magam is jobban meggondolom, mit vásárolok, és mit teszek otthon az asztalra.
Idén ismét elnyújtott szüretre készülünk, hiszen 2022-ben is augusztus első hetében kezdtük a szüretet, és majdnem novemberig tudnunk szedni szőlőt - nyilván az időjárás ezt befolyásolhatja. Bízom benne, hogy a 100 mázsa körüli mennyiségű csemegeszőlővel ki tudjuk szolgálni az egyetemi polgárok igényeit.
Folytatódik a két sikeres félévet futott borkurzus, melyet ebben a szemeszterben is a Neptunban lehet felvenni a tavaszi félévben.
E témában is lesznek újítások, ugyanis Nyitrai dékán úr, Tarrósy igazgató úr, Betlehem és Jakab rektorhelyettes urak támogatásával el tudjuk indítani az angol nyelvű nemzetközi kurzust is. A célunk az, hogy azok a külföldi hallgatók, akik éveket töltenek Magyarországon, mind a magyar gasztronómiába, mind a magyar borkultúrába bepillantást nyerhessenek, kóstolják és ismerjék meg a magyar borokat. Az előadások / borkóstolók nemcsak a hallgatók számára lesznek nyitottak, hanem bármely egyetemi polgár számára, akiknek nem szükséges tantárgyként felvenni azt.
Még egy új termékkel készülünk, egy merőben új szellemiséget képviselő borral, mellyel a fiatalok felé szeretnénk nyitni. A borfogyasztást tekintve is vannak generációs különbségek, így arra gondoltunk, hogy készítünk egy kimondottan a fiatalokat „célzó” bort. Ez egy irsai alapú új termék lesz, ami címkéjében is teljesen eltér majd a megszokottól, így mindenki látni és érezni fogja, hogy ez valami más. Azok számára ajánljuk első lépésnek, akik nyitottak és kíváncsiak a borok világára. Ez számunkra is lehetőséget ad arra, hogy az évi 3-400 különböző kísérleti minta alapján, amit a kutatóink készítenek, friss, fiatalos új fehérbort hozzanak létre. Innovativitásunk egyik esszenciája ez a fiatalos bor lesz.
Ismét készítünk pezsgőt is: az alap már kész, a 2023-as évet már biztosan ezzel a pezsgővel búcsúztathatjuk majd. De sok egyéb tervünk is van...
Másokhoz hasonlóan mi is egy kihívásokkal teli éven vagyunk túl, de a ‘22-es szüretben csapatunk jól vizsgázott és a korábbi időszakokhoz képest probléma mentes volt: akkor, annyit és úgy szedtünk, ahogy kellett. Azt gondolom, ez a palackokban is visszaköszön, szép borokat kóstolhatunk idén.”
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai Igazgatóság 2020.