VÁROS AZ EGYETEMÉRT – EGYETEM A VÁROSÉRT

nov

04

Beküldte
siteadmin

VÁROS AZ EGYETEMÉRT – EGYETEM A VÁROSÉRT
A PTE ÁJK és a Jövő Közigazgatásáért Alapítvány immár hagyományosnak mondható együttműködésének eredményeképpen nemrégiben került megrendezésre – az Alapítvány által elnyert, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott pályázat (azonosító: VCA-KP-1-2024/4-001680) keretében – a címben jelzett konferencia. A tanácskozáson résztvevő pécsi oktatók, egyetemi hallgatók mellett az ország más térségéből, nagyvárosaiból (pl. Győr, Budapest, Debrecen, Miskolc) is jöttek az ottani egyetem képviselői, megosztandó saját tapasztalataikat, s hallgatni a rendkívül magas színvonalú, tartalmas, hasznos, mindannyiunk számára fontos előadásokat. 
E rövid ismertetőben nincs mód arra, hogy akárcsak vázlatosan is ismertessük az elhangzottakat, néhány, a szélesebb publikum számára is  nagyobb érdeklődést kiváltó referátumot viszont szükségesnek tartunk felvillantani. Ezt megelőzően azonban kiemelendő Dr. Fábián Adrián a PTE ÁJK dékánjának megnyitója, melyben érzékeltette a témakör fontosságát (s aki igen jelentős mértékben járult hozzá a konferencia sikeréhez). A második napi tanácskozást Dr. Kiss László professor emeritus a tőle megszokott, némi humorral fűszerezett köszöntőjével nyitotta meg. 
A Város és az Egyetem kapcsolatrendszere hosszú időre, egy évszázadra nyúlik vissza,  miként azt több előadó is hangsúlyozta, így pl. Dr. Fedeles Tamás rektorhelyettes „A Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetemtől a UniverCity-ig” című referátumában. Hasonló visszatekintéssel, de más-más hangsúllyal adott jelenkorunkig tartó visszaemlékezést arról, hogy miként alakult a városimázs egyetemi segédlettel  Dr. Polyák Petra a Baranya Vármegyei Levéltár igazgatóhelyettese, és Dr. Bánkuti Gábor, a PTE Bölcsészkarának egyetemi docense. 
A hallgatóság számára Dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke tartott előadást a PTE Klinikai Központ gyógyító tevékenységének jelentőségéről. A referátum átfogó képet nyújtott a város, avagy Baranya Vármegye határain is túlnyúló, kiemelkedő munkát ellátó intézmény szervezetéről, struktúrájáról, működésének „mindennapjairól”. A PTE-n belül szinte „állam az államban” kimagasló szerepet betöltő intézmény feladatellátása méltán aratott egyöntetű elismerést a résztvevők körében. 
A PTE és a helyi gazdaság sokszínű, határainkon túlra is kitekintő sokágú kapcsolatrendszerét Rabb Szabolcs, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára értékelte. A PTE majd’ 25 ezer fős egyetemi hallgatói körének szerepét a város és az Egyetem életében a PTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke, Dr. Horváth Dominik vázolta. Kevesek által ismert kérdésköröket dolgozott fel referátumában Dr. Tistyán László szociológus, amikor a helyi civil világ körében a pályázati témához kapcsolódó felméréseinek eredményeit tette közzé. Dr. Csefkó Ferenc, az Alapítvány Kuratóriumának elnöke pedig kifejezetten az Egyetem és a Pécsi Önkormányzat együttműködésének helyzetértékelését adta. 
Szándékosan és korántsem utolsó sorban említendő Péterffy Attila Pécs M.J. Város Polgármesterének előadása. Maga a referátum jóval túlmutatott egy „szokásos” polgármesteri köszöntőn. Kitért a város és az Egyetem közötti partneri viszony szinte valamennyi fontosabb szegmensére. Végkövetkeztetésként talán azzal lehetne összefoglalni mondandóját, hogy a Város érdeke minden esetben azonos az Egyetem érdekével – az Egyetem érdeke pedig a Városéval. 
A szakmai konferenciák történetében szokatlan módon zárult a tanácskozás, amikor egy Pécsett végzett, de Pesten élő ügyvéd, Dr. Gremsperger Gábor adta elő (osztatlan sikert aratva) a „Pécsi történet” című versét.
*
A pályázat eredményeit az Alapítvány meg kívánja jelentetni a jövő év első negyedévében. Ennek gerincét az itt ismertetett konferencián elhangzottak képezik majd. E mellett a kiadó lehetőséget kíván biztosítani arra, hogy a korábban itt végzett hallgatók a témakörhöz kapcsolódó, röviden összefoglalt személyes élményei is helyt kaphassanak a könyvben. Aki ezzel a lehetőséggel élni kíván, a következő e-mailen veheti föl a kapcsolatot a kötet szerkesztőjével:  csefko.ferenc@gmail.com .
 

1.

2.

3.