VÁROS AZ EGYETEMÉRT – EGYETEM A VÁROSÉRT

már

06

Beküldte
siteadmin

Város az Egyetemért – Egyetem a Városért

A közeljövőben lát a fenti címmel napvilágot egy sajátos, rendkívül sok információt tartalmazó kiadvány, mely a Pécsi Tudományegyetem és Pécs Város közötti széleskörű kapcsolatrendszert értékeli, történeti távlatoktól kezdve napjainkig és a jövőt illetően is. A kötet alapját egy, a Jövő Közigazgatásáért Alapítvány által elnyert pályázat  keretében a PTE ÁJK-val való együttműködésben 2024. októberében Villányban megrendezett konferencián elhangzott előadások írásos változatai képezik, kiegészítve néhány, a témakörhöz kapcsolódó egyéb munkákkal. 
A 300 oldal terjedelmű, több mint 20 szerzős, az Alapítvány által kiadásra kerülő kötet impozáns szerzőket vonultat fel, példaként hozva a Város, az Egyetem, illetve néhány szervezeti egység vezetőjét, több professzort, a társegyetemek vezető képviselőit és egy-két külső szakembert. E mellett (korántsem csupán érdekességként) volt és jelenlegi egyetemi hallgatók szólnak arról, hogy mit jelentett, avagy jelent számukra Pécs városa, s az Egyetem. A tanulmányok egy részében – konkrét kutatási eredményekre támaszkodva – a helyi civil világ értékítélete is megjelenik az egyetemi tudás hasznosulásáról, hasznosíthatóságáról. 
A több fejezetre tagolt kiadvány első részében a Város – Egyetem kapcsolatrendszerének sarokkövei kerülnek összefoglalásra a középkori egyetemtől az „UniverCity” -ig, hogy miként is alakult az Egyetem léte a Város „szövetében”, ugyanitt került elhelyezésre a PTE és a Város „természetes partnerségének” kibontása, s a PTE regionális és országos hatásairól írott tanulmány. Több szerző is elemzi az Egyetem és a Város együttműködésének gazdasági eredményeit, a tudásiparnak a város vonzerejére, avagy akár mindennapjaira kifejtett jelentőségét. Közülük itt most két tanulmányt emelünk ki: az egyik, amely az Egyetem Művészeti Karának, s ezen belül természetesen maguknak a művészeknek és alkotásaiknak a városban való sokszínű jelenlétét taglalja, a másik a hatalmas méretű és országosan is meghatározó jelentőségű Klinikai Központ szerepe a Vármegye és a Régió egészségügyi ellátásában.    
A nemzetközi kitekintés és történeti visszapillantás ama stációkat érzékelteti, amelyek jellemzőek más országokbéli viszonyokra, illetve feltárják a közelebbi és távolabbi múlt meghatározó elemeit. Fontosak és megszívlelendők lehetnek számunkra (Pécs – Egyetem) ama tapasztalatok, amelyek néhány magyarországi nagyváros és annak egyeteme közötti együttműködés konkrét példázatait adják. Mint fentebb említettük, külön tanulmányok is ismertetik és értékelik az egyetemi hallgatók városhoz való viszonyát, kapcsolataikat, melyeket ez az élhető, szerethető város nyújt számukra, s érintik az Egyetem társadalmi felelősségvállalásának kiemelt területeit is.  
Az eddigi, elsősorban intézményi megközelítést követően külön blokkban jelenítődnek meg olyan múltbéli és jelenlegi személyes életutak, melyek példázatai gazdagítják a századnyi időre visszatekintő értékeket, felvillantva, hogy mit adott számukra a város és az Egyetem, s hogy mivel járultak és járulnak Ők hozzá a város és az Alma Mater fejlődéséhez. 
A nem pécsi szerzők is elismeréssel szólnak ama kezdeményezésekről és gyakorlatról, amelynek összegzését konkrétumokkal alátámasztva jeleníti meg a kiadvány. Úgy véljük, hogy olyan munkát vehet majd kezébe nemsokára az olvasó, melynek írásai a szerzők által megfogalmazott javaslatok gazdag tárházát jelentik a meglévő kapcsolatrendszer további finomításának, s egyúttal újabb formák és eszközök lehetőségei számbavételének. A könyv nem csupán az Egyetem és a Város vezetése számára adhat az itt írtak szerinti muníciót, hanem a benne foglaltakból merítkezhetnek a helyi civil világ különböző aktorai és természetesen a mi egyetemivárosunkban, a kultúra városában tanuló, több mint húszezer fős diáksereg.

Fedeles Tamás – Csaba Ders

 

A Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetemtől a UniverCity-ig

A Pécsi Tudományegyetem a város szövetében

                                                                A PTE hallgatói létszáma (2018–2024)

 

Dr. Csefkó Ferenc
Felelős kiadó, 
a kötet szerkesztője